Wystartowała "Kronik@" - portal z otwartymi zasobami kultury i nauki

Kronik@, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, pozwala na zebranie i udostępnianie w jednym miejscu zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki, kultury oraz administracji. Platforma cyfrowych dzieł sztuki wystartowała właśnie dziś. Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera uruchomił oficjalnie portal podczas konferencji prasowej.

Repozytorium i platforma, która integruje dotychczas istniejące zbiory oraz wprowadza jednolite standardy zarządzania cyfrowymi danymi, pozwalają zabezpieczyć cenne zasoby przed zniszczeniem bądź zaginięciem i zapewnić im bezpieczeństwo. Kronik@ to multiwyszukiwarka państwowych zasobów, z których można w prosty sposób tworzyć własne zbiory czy kolekcje oraz dowolnie wykorzystywać je w swoich pracach.

Zobacz: Kronik@

Chcemy maksymalnie zwiększyć dostępność i ilość cyfrowych i zdigitalizowanych zasobów, poprawić ich jakość a także zwiększyć możliwość ich ponownego wykorzystania w innowacyjnych aplikacjach i usługach. Koordynujemy działania związane z digitalizacją danych, ich przechowywaniem oraz udostępnianiem. Dołączają do nas zarówno podmioty, które udostępniały już swoje zasoby, jak również takie, które nie mogły sobie wcześniej na to pozwolić. Oferowana przestrzeń archiwizacji zasobów jest bezpłatna dla wszystkich instytucji i osób oferujących dane kultury i nauki. Portal jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i zgodny ze standardami WCAG 2.0.

- czytamy w serwisie.

Projekt „Kronik@” jest realizowany w ramach Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, poddziałania 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki” II Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 -2020.

Dzięki uruchomieniu portalu kronika.gov.pl polskie zasoby cyfrowe dzieł sztuki i kultury od dziś są dostępne w jednym miejscu Stworzony portal to nowa jakość dla kultury cyfrowej w Polsce. Jest to repozytorium, które umożliwia instytucjom oraz osobom prywatnym w sposób bezpieczny przechowywać zdigitalizowane zbiory

- podkreślił Adam Andruszkiewicz

Wirtualne muzeum

Zwiedzanie muzeów online stało się ostatnio bezpiecznym sposobem na kontakt z kulturą i sztuką. Wchodząc na portal kronika.gov.pl, możemy odwiedzić kilka muzeów na raz i w prosty sposób, szybko zebrać interesujące nas obrazy, grafiki, czy dokumenty. Nie trzeba już wędrować między różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko, co nas interesuje znajdziemy teraz na jednej platformie - zupełnie bezpłatnie.

W celu sprawnego korzystania z portalu wprowadzono kilka udogodnień m.in. szukanie treści według kategorii tematycznej. Gdy np. wyszukujemy informacji o Mikołaju Koperniku, po wpisaniu jego nazwiska w wyszukiwarce portalu kronika.gov.pl, otrzymamy zbiór różnorodnych dzieł, związanych z twórcą. Obrazy, pisma, rysunki, czy przedmioty odnoszące się do tego  wybitnego naukowca, pomogą nie tylko poznać go lepiej, ale też dużo szybciej przygotować interesującą pracę z nim związaną.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo