Z OSTATNIEJ CHWILI

Katarzyna Kawa przegrała z rozstawioną z numerem trzecim tunezyjską tenisistką Ons Jabeur 4:6, 0:6 w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Misja: Przewóz zboża z Ukrainy przez Polskę

Przewieźć 4-5 mln ton zboża miesięcznie, prawdopodobnie przez Polskę się nie da, a jeśli udałoby się nam pomóc w wywozie 1-2 mln ton ziarna - to będzie już duży sukces - tłumaczył na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o możliwości pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż. 

Zdjęcie autorstwa JESHOOTS.com z Pexels

Wcześniej na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów Polski, Ukrainy i USA, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że Ukraina powinna eksportować 5 mln ton zboża miesięcznie dla uniknięcia zagrożenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Kowalczyk podkreślił, że Polska chce „udrożnić” 8 przejść granicznych, przez które mogłaby być przewożona ukraińska pszenica, a także inne produkty. Chodzi m.in. przyspieszenia odpraw towarów na przejściach granicznych. 

Szef MRiRW zwrócił uwagę, że przede wszystkim problemem jest różny rozstaw torów i konieczność przeładunku ziarna bądź na wagony lub na samochody. 

Minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi zapytany o prognozę tegorocznych zbiorów zbóż na Ukrainie powiedział, że zależą one od kilku czynników m.in. od działań wojennych, możliwości siewu i od pogody. Powiedział, że z dużym przybliżeniem można oszacować, że tegoroczne plony - to połowa ubiegłorocznych. W ub.r. Ukraina zebrała 110 mln ton zbóż - dodał. 

Wicepremier Kowalczyk w poniedziałek po południu przebywał wraz z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem oraz ministrem polityki rolnej i żywności Mykołą Solskyim w gospodarstwie prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza w powiecie płockim. 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo