Z OSTATNIEJ CHWILI

Katarzyna Kawa przegrała z rozstawioną z numerem trzecim tunezyjską tenisistką Ons Jabeur 4:6, 0:6 w drugiej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Wtorek z Gazetą Polską Codziennie. Moskiewski kurs Tuska

Prezes Orlenu Daniel Obajtek przedstawił dokument z 2011 r. w którym resort skarbu informuje, że ma krótką listę podmiotów, którym ówczesny rząd może sprzedać Lotos. „Za Pana rządów chcieliście sprzedać nie część stacji, ale pakiet kontrolny całego Lotosu z rafinerią MOLowi, rosyjskiej firmie przejętej za chwilę przez Rosneft, lub dwóm muzykom łączonym z Kremlem? I wy krytykujecie warunki połączenia Orlenu z Lotosem?!” – napisał na Twitterze do Donalda Tuska szef Orlenu. To wywołało polityczną burzę – o tym i nie tylko przeczytać można już we wtorkowej GPC – na papierze oraz online. 

Gazeta Polska Codziennie

Z dokumentu wynika Donald Tusk i jego minister Aleksander Grad przy sprzedaży Lotosu brali pod uwagę trzy firmy. Pierwsza to MOL z siedzibą w Budapeszcie. Węgierski narodowy koncern naftowy był wtedy jeszcze w części kontrolowany przez Rosjan, a rząd Tuska forsował kandydaturę zanim rząd Viktora Orbana odkupił rosyjskie udziały na rzecz Węgier. Drugim kandydatem była firma OJSC TNK-BP z siedzibą w Moskwie. Trzecim potencjalnym partnerem rządu Tuska było tajemnicze konsorcjum „Mercuria Energy” z siedzibą w Holandii. Więcej w Gazecie Polskiej Codziennie.

We wtorkowej „Codziennej” także:

  • Presja ma sens

Dziś senacka Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu marszałka Tomasza Grodzkiego - poinformowano w zamieszczonym na stronie internetowej Senatu harmonogramu prac komisji.

  • Niedokończona dekomunizacja

Klub radnych PiS wałbrzyskiej Rady Miasta wystosował do prezydenta apel o usunięcie pomnika upamiętniającego „żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej”. Negatywną opinię wydała radca prawny. „Galeria ta miała na celu przyczynienie się do m.in. do podniesienia estetyki miasta - oceniła specjalistka. Sprawą monumentu zająć ma się teraz IPN oraz wojewoda dolnośląski.

  • Ukraińskie wojsko zweryfikowało Rosjan

Amerykański Instytutu Badań nad Wojną (ISW) poinformował o tym, że Rosjanie musieli porzucić swoje ambitne plany dotyczące okrążenia wojsk ukraińskich w Donbasie poprzez uderzenie z Doniecka na południu oraz miejscowości Izium na północy. Obecnie rosyjski agresor skupia się na opanowaniu resztek obszaru obwodu ługańskiego ponosząc przy tym duże straty.

  • Putin jak Hitler

Niemiecki historyk Herfried Muenkler na łamach „Die Tageszeitung” wskazuje podobieństwa oraz różnice między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a Hitlerem w podejściu do ofiar wojny. Muenkler odnosząc się do gróźb użycia bomby atomowej stwierdził, że Moskwa „gra strachem”.

  • Antyzachodnia propaganda ma się dobrze

W ramach szczytu przywódców krajów zrzeszonych w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), wczoraj z wizytą do Moskwy udał się białoruski dyktator Ałaksander Łukaszenka. Stwierdził m.in., że to NATO eskaluje konflikt w Europie oraz że Ukraina „poddała się” Zachodowi, a ten, pod przykrywką sił pokojowych, dąży do jej rozpadu.

Więcej we wtorek w Gazecie Polskiej Codziennie. „Codzienna” we wtorek to 20 stron rzetelnych informacji i bezkompromisowej publicystyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 


Źródło: niezależna.pl, Gazeta Polska Codziennie

#Gazeta Polska Codziennie

Paweł Woźniak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo