Z OSTATNIEJ CHWILI

Sąd uznał Saleha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku.  • • • Salah Abdeslam został skazany na dożywocie za udział w zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku.  • • •

Francja z nowym premierem. Macron mianował Elisabeth Borne

Prezydent Emmanuel Macron mianował dziś minister pracy Elisabeth Borne na premier Francji. Informację przekazał w komunikacie prasowym Pałac Elizejski. Warto zaznaczyć, iż jest to pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji od 30 lat.

Elizabeth Borne
EU2017EE Estonian Presidency / Creative Commons Attribution 2.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Informal_meeting_of_energy_and_transport_ministers_(TTE)._Arrivals,_transport_ministers_Elisabeth_Borne_(37190061512).jpg

61-letnia Borne jest inżynierem i urzędnikiem państwowym. Pełniła funkcję minister pracy, a wcześniej minister transportu i transformacji ekologicznej w rządzie Jeana Castexa, który podał się w poniedziałek po południu do dymisji w związku z reelekcją Macrona na drugą kadencję 24 maja.

Borne jest również byłą szefową narodowego przewoźnika kolejowego RATP oraz prefektem regionu administracyjnego Poitou-Charentes. Dołączyła do zespołu Macrona w kampanii wyborczej w 2017 r.

„Ona ucieleśnia większość najważniejszych przemian pięcioletniej kadencji bardziej niż ktokolwiek inny”

— zauważa bliski współpracownik prezydenta Macrona w Pałacu Elizejskim.

Pracowita, ale dyskretna, polityk bliska lewicy, ale zdolna do przyjęcia reform bliskich prawicy, jest wysokim urzędnikiem państwowym bez politycznych korzeni – skomentował wybór Borne dziennik „Le Figaro”.

Poprzednią premier Francji była Edith Cresson w latach 1991 -1992.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Francja

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo