Tak armia Putina „bawiła się" w obwodzie chersońskim... „Zgwałcili kobietę w ciąży, a potem 83-letnią staruszkę"

Żołnierze z samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej dopuszczali się licznych gwałtów oraz rabunków podczas okupacji miejscowości w obwodzie chersońskim, znajdujących się obecnie pod kontrolą Ukrainy. Informacje przekazano dziś na youtubowym kanale projektu "Ukraiński świadek".

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/ninocare

"Wojskowi z Doniecka i Ługańska przyszli do nas w połowie marca i opuścili wieś dwa tygodnie później. Nagle się pojawili i nagle zniknęli. (...) Kazali nam oddawać dolary, złoto, diamenty. Splądrowali lokalny sklepik, wypili całe mleko, które mieliśmy. (...) Ciągle ukrywaliśmy się w piwnicy, bo każdego dnia ostrzeliwali wioskę"

- opowiadali rozmówcy z miejscowości Kamjanka, Swobodne i Krasniwka w północnej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

"Zgwałcili nawet 83-letnią staruszkę..."

W reportażu "Ukraińskiego świadka" przytoczono też doniesienia o zbrodniach wojennych w okupowanych miejscowościach Chersońszczyzny.

"Najeźdźcy nie wypuszczali nikogo z wioski, mówiąc, że możemy zdradzić Ukraińcom ich pozycje. Przed inwazją mieszkało tu około 60 osób, teraz zostało 20. (...) Zgwałcili kobietę w ciąży, a potem nawet 83-letnią staruszkę. (...) Mężczyznom kazali uklęknąć, rozebrali ich i sprawdzali tatuaże (w poszukiwaniu nacjonalistycznej symboliki - red.)"

- relacjonowali mieszkańcy, którzy przeżyli inwazję wojsk "republik ludowych".

Projekt medialny "Ukraiński świadek" został zainicjowany na początku marca przez organizację pozarządową Wróć Żywym w celu dokumentowania przebiegu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Oprócz kanału w serwisie Youtube, uruchomiono również strony projektu na Facebooku, Instagramie i Telegramie. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Ukraina #Rosja

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo