Z OSTATNIEJ CHWILI

Sąd uznał Saleha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku.  • • • Salah Abdeslam został skazany na dożywocie za udział w zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku.  • • •

Skandynawia razem w sprawie nowych państw w NATO

Norwegia, Dania i Islandia są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO - ogłosili w poniedziałek we wspólnym komunikacie premierzy trzech nordyckich krajów.

zdjęcie ilustracyjne
https://www.openstreetmap.org

Rząd Szwecji podjął w poniedziałek decyzję o rozpoczęciu procesu akcesyjnego do NATO. W niedzielę podobne stanowisko przyjęły władze Finlandii.

Premier Norwegii Jonas Gahr Store nazwał to "historyczną" chwilą i zapewnił, że Norwegia, Dania i Islandia bardzo szybko ratyfikują przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, gdyż kraje te "już spełniają kryteria sojuszu wojskowego". "Ich członkostwo wzmocni bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił Store.

Szef norweskiego rządu przypomniał, że siły zbrojne Norwegii oraz Danii od wielu lat współpracują ze Szwecją i Finlandią jako krajami partnerskimi NATO. Według premiera Norwegii oba kraje wniosły już duży wkład w Sojusz.

Islandia jest członkiem NATO, nie posiada własnej armii, lecz niewielką jednostkę na wypadek sytuacji kryzysowych, która już brała udział w misjach pokojowych. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#NATO #Dania #Finlandia #Szwecja #Norwegia #Islandia

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo