Dziwne oczy i ponadnaturalny wzrost

Na Sardynii odkryto dwa kolejne posągi należące do grupy zwanej gigantami z Monte Prama. Te tajemnicze rzeźby przedstawiają ludzi o wysokości 2,5 metra i dziwnych okrągłych oczach. Pierwszego kolosa odkopali miejscowi rolnicy w 1974 roku, na polach w pobliżu Monte Prama, w środkowo-zachodniej Sardynii. Archeolodzy, którzy podjęli tam prace, odkopali do tej pory ponad 5 tysięcy fragmentów, w tym 22 torsy i 17 głów.

Wśród Gigantów wyróżniono trzy charakterystyczne grupy: wojowników, łuczników i bokserów. Mierzą od 2,5 do 3 metrów wysokości i zostali wyrzeźbieni z piaskowca. Ich najbardziej niesamowitą cechą są oczy – to dwa kręgi wyrysowane jeden w drugim. Są one wykonane idealnie. W dodatku, to jedyne takie przedstawienie oczu na całej ziemi. Badacze są zdania, że być może rzeźby miały pilnować grobów tzw. cywilizacji nuragijskiej, być może też pełniły rolę obrzędową w ówczesnych wierzeniach. W 2014 roku posągi przeniesiono do dwóch muzeów Giovanni Marongiu w Cabras i Narodowym Muzeum Archeologicznym w Cagliari.

To niejedyne ślady tajemniczej kultury – na wyspie znaleziono też ponad 7 tysięcy kamiennych wież zwanych nuragami. Wieże budowano z kamieni bez użycia zaprawy. Są one wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

 

 Źródło: niezależna.pl

#giganci z Sardynii #cywilizacja nuragijska #wapienne kolosy #archeologia śródziemnomorska #nuraghi

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo