Nowe odkrycie przywróci słuch utracony z wiekiem?

„Pokonaliśmy poważną przeszkodę”, aby wielu osobom niesłyszącym przywrócić słuch – twierdzą naukowcy z Northwestern Medicine. Badacze poinformowali, że odkryli główny gen, który programuje komórki włoskowate uszu na zewnętrzne lub wewnętrzne, pokonując główną przeszkodę, która uniemożliwiła rozwój tych komórek.

pxhere

Utrata słuchu spowodowana starzeniem się, hałasem oraz niektórymi lekami antynowotworowymi i antybiotykami jest nieodwracalna, ponieważ naukowcy nie byli w stanie przeprogramować istniejących komórek tak, aby przekształciły się w komórki czuciowe ucha zewnętrznego i wewnętrznego – które są niezbędne do słyszenia. 

Jednak naukowcy z Northwestern Medicine odkryli pojedynczy gen główny, który programuje komórki włoskowate uszu na zewnętrzne lub wewnętrzne, pokonując główną przeszkodę, która uniemożliwiła rozwój tych komórek w celu przywrócenia słuchu.  
„Nasze odkrycie daje nam pierwszą wyraźną możliwość zmiany komórek, która powoduje, że powstaje jeden ich typ lub drugi” – powiedział główny autor badania Jaime Garcia-Anoveros, profesor anestezjologii, neurologii i neurologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine. 

„Odkrycie to dostarczy niedostępne wcześniej narzędzie do tworzenia wewnętrznej lub zewnętrznej komórki rzęsatej. Pokonaliśmy poważną przeszkodę”. 

Około 8,5% dorosłych w wieku od 55 do 64 lat w USA ma upośledzający słuch. Liczba ta wzrasta do prawie 25 procent osób w wieku od 65 do 74 lat i 50 procent osób w wieku 75 lat i starszych, informuje Centers for Disease Control. 

Obecnie naukowcy potrafią wytworzyć sztuczną komórkę włoskowatą, ale nie różnicuje się ona w komórkę wewnętrzną lub zewnętrzną, która pełni różne podstawowe funkcje do wytwarzania słuchu. Odkrycie to duży krok w kierunku rozwoju tych specyficznych komórek. Artykuł na ten temat ma być opublikowany w majowym numerze czasopisma „Nature”. 
 

 Źródło: Northwestern University

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo