KPO: Nadchodzi czas zapłaty

Wszystko wskazuje na to, że Polska porozumiała się z Brukselą w sprawie Krajowego Programu Odbudowy. Najprawdopodobniej już na początku czerwca pieniądze zaczną spływać do naszego kraju. - Była decyzja polityczna o tym, żeby Polsce środki blokować, to teraz padła odwrotna. Pojawia się szansa na lepszą współpracę z Unią Europejską – mówi nam Zbigniew Kuźmiuk europoseł PiS. Czy to koniec sporów z UE? W poniedziałkowym numerze Codziennej Jacek Liziniewicz wskazuje na kwestie, które wciąż są do rozwiązania.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

„Chodzi o kary za działanie kopalni Turów po wydanym zabezpieczeniu, a także o kary z tytułu działania Izby Dyscyplinarnej. Dodatkowo nad Polską wisi widmo kolejnych sporów z UE. Niemal 6 miliardów euro (ok. 30 mld zł) może wynieść kara za niewdrożenie przez Polskę w latach 2016-2020 unijnej dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Postępowanie w tej sprawie wszczęła Komisja Europejska w 2018 r.”
- pisze na łamach Codziennej Liziniewicz.

Gdy mowa po pieniądzach ciekawe wnioski można wysnuć z kontroli NIK m.in. w szczecińskich szpitalach.

„15 tysięcy złotych dodatku covidowego za 30 minut pracy. Rekordzista otrzymał blisko 40 tysięcy miesięcznie. Ekstra wynagrodzenie otrzymywały osoby, które nie miały styczności z pacjentami chorymi na COVID-19. Liczba osób zgłoszonych do dodatku wynosiła do 32 na jedno łózko covidowe. To niektóre z ustaleń szczecińskiej delegatury NIK po kontroli, jaka została przeprowadzono w trzech szczecińskich szpitalach.”

- informuje Tomasz Duklanowski. Więcej szczegółów w poniedziałkowym numerze Codziennej.

Nie milkną echa Eurowizji i niecodziennej sytuacji, w której Polacy głosowali na  Ukraińców, a Ukraińcy na Polaka. Ta rodząca się przyjaźń polsko – ukraińska jest zwalczana przez Kreml. „Prób skłócania Polaków z Ukraińcami i obrony Rosji - jest mnóstwo. Z Polski nie wyjechali agenci sowieccy, oni tutaj działają – powiedział Marek Suski. Opinię posła PiS idealnie oddaje atak farmy trolli na konto twitterowe Tomasza Sakiewicza, po tym jak red. naczelny „GPC” relacjonował koncert wsparcia dla Ukrainy, który odbył się w Telewizji Republika.” - relacjonujemy na łamach. Relacje polsko – ukraińskie mają długą historię często pełną wrogości i śmierci z jednej strony, a z drugiej fascynacji i podziwu.

„Ukraińcy, czyli dawniejsi Rusini, zwani w naszej literaturze Kozakami, budzili w Polsce żywe uczucia, często sprzeczne. Od współczucia, przez irytację, strach, do respektu i fascynacji. Choć Sienkiewicz pisał w „Trylogii” o Kozakach z mieszaniną podziwu i krytyki, nie sposób nie zauważyć, że postać Bohuna jest ciekawsza, bogatsza, bardziej realistyczna niż dość czytankowa, jednowymiarowa postać Jana Skrzetuskiego. I to rycerskie cechy Kozaków, którzy wryli się w pamięć naszych przodków, odnajdujemy dziś w mężnych obrońcach Ukrainy.”

- zaczyna swój wywód Ewa Polak-Pałkiewicz w poniedziałkowej Codziennej.

Zachęcam do lektury!

 


Źródło: niezalezna.pl,

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo