Jak zapowiedział, tak zrobił. Prezydent Finlandii zadzwonił do Putina. Co odpowiedział przywódca Kremla?

Jak zapowiedział, tak zrobił. Fiński prezydent Sauli Niinisto zadzwonił dzisiaj do prezydenta Rosji, Władimira Putina, i zakomunikował mu, że Finlandia w najbliższych dniach złoży wniosek o członkostwo w NATO.

Sauli Niinisto
Autorstwa Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40240339

Niinisto przekazał, że Finlandia deklaruje chęć ubiegania się o członkostwo w NATO "z uwagi na ogłoszone pod koniec ubiegłego roku warunki Rosji związane z nierozszerzaniem NATO" – czytamy w oświadczeniu. Ponadto "atak Rosji na Ukrainę w lutym doprowadził do zmiany środowiska bezpieczeństwa" - podkreślono.

"Rozmowa była bezpośrednia i klarowna. Bez napięć" - poinformowano.

Prezydent przypomniał także, że podczas pierwszego spotkania z przywódcą Rosji w 2012 r. przekazał mu, że "każdy niezależny naród maksymalizuje swoje bezpieczeństwo".

- O to chodzi także i teraz – podkreślił. Poprzez dołączenie do NATO – kontynuował – Finlandia "wzmacnia swoje bezpieczeństwo i bierze za nie odpowiedzialność, nikomu tym nie ujmując".

- Chcemy nadal zajmować się praktycznymi kwestiami, jakie pojawiają się w stosunkach sąsiedzkich, rzeczowo i profesjonalnie

 – przekazał Niinisto.

Jak przekazały służby prasowe Kremla, cytowane przez Fińską Agencję Prasową STT, rosyjski prezydent w rozmowie z Niinisto oświadczył, że Finlandia "popełniłaby błąd kończąc z neutralnością, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa" tego kraju.

Dziś posłowie rządzącej Socjaldemokratycznej Partii Finlandii premier Sanny Marin niemal jednogłośnie poparli projekt akcesji kraju do Sojuszu Północnoatalntyckiego. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia za przystąpieniem do NATO opowiedziało się 53 członków rady partii, pięciu było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), największe ugrupowanie centrolewicowej koalicji rządowej, jednoznacznie udzieliła wsparcia rządowi do oficjalnego złożenia wniosku o członkostwo.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo