Wyzwania na czas wojny: "Kolejarze stanęli na wysokości zadania"

Od momentu agresji Rosji na Ukrainę polskie koleje odprawiły 4 tys. wagonów osobowych z granicy polsko-ukraińskiej – poinformował podczas konferencji Europa Karpat w Krasiczynie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak zaznaczył, polscy kolejarze "po raz kolejny stanęli na wysokości zadania".

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

- Chciałem im za to bardzo podziękować. Dzięki ich olbrzymiej determinacji udało się transport utrzymać, przeorganizować. Okazuje się, że w czasie tak dramatycznym, jakim jest czas wojny, kolejarze zdali swój egzamin

– mówił minister.

Przypomniał, że od 24 lutego koleje odprawiły "prawie 900 tys. pasażerów, którzy nieodpłatnie skorzystali z możliwości transportowych".

W trakcie panelu dyskusyjnego Adamczyk przekazał, że w ministerstwie infrastruktury oraz w spółkach kolejowych jeszcze przed wybuchem wojny przygotowano się na taki przebieg wypadków, zorganizowano m.in. kanały transportowe, "gdyby zaszła konieczność ewakuacji uchodźców wojennych z granicy polsko – ukraińskiej". "To się stało faktem" – dodał.

"Oczywiście nie byliśmy tego w stanie zrobić sami. Szczególne podziękowania dla kolei czeskich, ministra transportu Czech. Duże wsparcie otrzymaliśmy z Niemiec. Było to wsparcie w sensie taborowym"

– zauważył Adamczyk.

Minister Adamczyk podkreślił, że aktualnie "stoimy przed kolejnym wyzwaniem" - "organizacji transportu towarowego, mniej osobowego, ale przede wszystkim towarowego".

- Jest to pochodną tego, że porty ukraińskie już nie funkcjonują, nie realizują zadań eksportowych, importowych – wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że "to wymaga od nas zorganizowania pełnego łańcucha dostaw z Ukrainy i do Ukrainy".

W Krasiczynie, gdzie od piątku odbywa się 33. edycja konferencji Europa Karpat, polski minister infrastruktury uczestniczył w panelu dyskusyjnym dotyczącym transportu w Europie Środkowej. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo