Biden rozmawiał z przedstawicielami Finlandii i Szwecji

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał dzisiaj z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie przystąpienia obu tych europejskich krajów do NATO - poinformował Biały Dom.

By U.S. Department of State from United States - Funeral Service for Former Secretary of State Albright, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117454851

Fiński prezydent na Twitterze napisał, że "przedstawił kolejne kroki Finlandii w kierunku przystąpienia" do Sojuszu i dodał, że jego kraj jest "głęboko wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezbędne wsparcie".

Z kolei asystentka sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried oświadczyła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

To reakcja na wcześniejszą wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

Donfried zapewniła, że temat ten zostanie omówiony podczas weekendowego spotkania ministerialnego NATO w Berlinie.

W czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA poprą wniosek Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Podkreśliła również, że "nawet bez członkostwa w NATO nasze armie współpracują ze sobą od lat. Z pewnością znajdziemy sposoby (...) na rozwianie wszelkich obaw, jakie te dwa kraje mogą mieć” w okresie poprzedzającym oficjalne przyjęcie do Sojuszu. 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo