Były przewodniczący Bundestagu: Działania Putina podobne do działań Hitlera. Różnica jest jedna

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla gazety "Badische Zeitung" ocenił, że istnieją podobieństwa między działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina i Adolfa Hitlera oraz że jest to "oczywiście przerażająca paralela". Jako zasadniczą różnicę wskazał fakt, że Putinowi nie udał się błyskawiczny podbój państwa, które zaatakował.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Schaeuble zwrócił uwagę, że Hitler napisał na początku swojej książki "Mein Kampf", że chce odwrócić skutki I wojny światowej. Początkowo, nawet po zajęciu Nadrenii przez Wehrmacht i po dalszych krokach Hitlera, w Wielkiej Brytanii, Francji i Stanach Zjednoczonych nie było większości dla zwolenników polityki innej niż appeasement, czyli powściągliwości wobec agresywnych państw.

Dopiero po upadku Francji w 1940 r., gdy Europa znalazła się pod okupacją nazistowskich Niemiec, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zmotywował Brytyjczyków do walki z Hitlerem. Wcześniej nie udało mu się znaleźć większości dla swojej polityki. "Podobieństwa do Putina są ogromne" - ocenił polityk chadeckiej CDU.

Jego zdaniem jest jednak pewna różnica: Putin myślał, że podbije Ukrainę tak szybko, jak Hitler podbił Czechosłowację 1939 r., "ale bohaterski opór Ukrainy zniszczył to złudzenie". Putin miał również nadzieję na podzielenie Europy i Ameryki - tak się jednak nie stało, sojusz atlantycki zacieśnił się. Rosyjski prezydent osiągnął więc efekt odwrotny do zamierzonego.

Agencja dpa przypomina, że już w 2014 roku, jako minister finansów Niemiec Schaeuble porównywał Putina z Hitlerem, wskazując na podobieństwa między działaniami Rosji na Krymie do aneksji Kraju Sudeckiego przez Hitlera w 1938 roku. "Porównanie to wywołało wówczas poruszenie. Zdystansowała się od tego ówczesna kanclerz (Niemiec) Angela Merkel (CDU). Lider (liberalnej) FDP Christian Lindner mówił o naruszeniu (dopuszczalnych) granic przez Schaeublego i zażądał od niego przeprosin. Ministerstwo finansów podkreśliło wówczas, że Schaeuble wyraźnie odrzucił porównywania Rosji z III Rzeszą".

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo