Beskidy na Trakcie Królewskim! Zapraszamy na „Scenę Letnią” 21 maja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi serdecznie zaprasza na pierwszą odsłonę Sceny Letniej w tym roku.

Foto: mat. prasowy
NIKiDW

Tegoroczna edycja rozpocznie się od prezentacji kultury beskidzkiej. W siedzibie Instytutu przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie, będzie można poznać, w każdym aspekcie, tradycje Górali Beskidzkich! Wydarzenia Sceny Letniej w Instytucie to zarówno stoiska z niezwykle smakowitymi potrawami regionalnymi i rękodziełem artystycznym, ale także tradycyjna muzyka, taniec i śpiew. I tak będzie 21 maja! Wszystkich zainteresowanych tym, jak powstają tradycyjne wyroby ludowe zapraszamy na warsztaty prowadzone przez uznanych twórców, podczas których będzie można zgłębić tajniki wyrobu zabawek i ozdób z kolorowej bibuły. Zgłoszenia na warsztaty przyjmujemy poprzez formularz: https://nikidw.edu.pl/warsztaty-scena-letnia/

Podczas wydarzenia zagrają dla Państwa:

Kapela Góralska „Wisła”, która jest jednym z najstarszych zespołów artystycznych Beskidu Śląskiego. Muzycy, w swoim repertuarze, sięgają do bogactwa regionalnych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. „Wisła” tańczy, gra i śpiewa nieprzerwanie od 65 lat, promując kulturę regionu na scenach w kraju i za granicą.
Zespół Regionalny „Hajduki” z Pewli Ślemieńskiej reprezentujący folklor Górali Żywieckich, który zrodził się z oryginalnej kultury pastersko rolniczej zawierającej intrygujące elementy zbójnictwa z pierwiastkami kultury czeskiej, słowackiej, węgierskiej, austriackiej i romskiej. Muzycy zaprezentują obyrtkę dziewcząt i koło, zabawę powrozem, tradycyjne pieśni górali żywieckich, zagrają na tradycyjnych instrumentach takich jak: piszczałki sześciootworowe, okarynki, a także heligonka, basy, skrzypce oraz mały bas (tzw. basek podhalański).
Kapela Regionalnego Zespołu Pieni i Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku, która przedstawi tradycyjną muzykę z okolic Szczyrku i pogranicza polsko słowackiego. W swojej, ponad półwiecznej historii Kapela miała okazję występować na wszystkich ważnych festiwalach związanych z polską kulturą ludową, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Kapela Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” z Żywca prezentująca muzyczny folklor Żywiecczyzny.

Zapraszamy na Krakowskie Przedmieście 66, 21 maja w godzinach 11.00-17.00. Spędźmy tę sobotę na ludowo!

 Więcej informacji: www.nikidw.edu.pl

 


Źródło: niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo