Ruska propaganda jak na dłoni. Trolle miały pełne ręce roboty po jednym wpisie Tomasza Sakiewicza

Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak działa moskiewska agentura w Polsce, wystarczy zobaczyć to bydło, które atakuje nas za zorganizowanie koncertu dla walczącej Ukrainy - napisał na Twitterze Tomasz Sakiewicz. Prześledziliśmy konta, z których padały prymitywne i antyukraińskie treści. Większość z nich to profile widmo, zarejestrowane już po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję.

Z okazji swoich 9. urodzin Telewizji Republika zorganizowała wyjątkowy koncert. Podczas wydarzenia nie zabrakło ukraińskich akcentów. Na scenie zameldowała się młoda celebrytka Amelka Anisowicz. Siedmiolatka wykonała swój popisowy cover utworu „Mam tę moc”. W imieniu widzów Telewizji Republika, wręczono także nagrodę. Otrzymał ją naród ukraiński, a odebrał - ambasador Andrij Deszczyca. Wyróżnienie wręczyli Tomasz Sakiewicz i Katarzyna Gójska.

Wszystko to symbole pojednania, solidarności w czasach niepokoju na Ukrainie i bycia po właściwej stronie historii w obliczu agresora - Rosji. Nie wszyscy podzielają jednak entuzjazm i potrzebę wsparcia.

Ruskie trolle jak na dłoni

Koncert relacjonował na Twitterze Tomasz Sakiewicz. Gdy poinformował, że wydarzenie rozpoczęto od ukraińskiego hymnu, naraz pojawiły się setki komentarzy.

Prześledziliśmy większość profili. W oczy natychmiast rzucają się analogiczne nazwy użytkowników z ciągiem cyfr. Lwia część komentarzy pochodzi z kont, które utworzone zostały bezpośrednio przed bądź po wybuchu wojny na Ukrainie. Próżno szukać zdjęć profilowych, zdjęć w tle czy krótkich opisów bio. Do dyspozycji mają garstkę publiczności - często konta te obserwują się nawzajem.

Aktywność na dziesiątkach profili jest taka sama. Setki memów ośmieszających Ukraińców, oskarżających jej władze o nazizm. Do tego w wielu wpisach brak logicznej składni języka polskiego czy odmiany przez przypadki, co wskazuje na korzystanie z translatora. To jednak w nielicznych wpisach, bo większość z nich to po prostu podawanie dalej zmanipulowanych treści.Trolle podają te same materiały. Oś aktywności w ostatnich dniach skupia się na głośnej tragedii z Nowego Światu w Warszawie. W niedzielę nad ranem doszło tam do zabójstwa młodego mężczyzny. Grono dziennikarzy i publicystów wydało już werdykt w sprawie, zaś rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji, nadkom. Sylwester Marczak, przekazał portalowi niezalezna.pl, że „nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby, że mamy do czynienia z obcokrajowcami”.Po wrzawie, do serii obelg odniósł się sam adresat:

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo