Wybór sędziów KRS nie interesuje Brukseli?

Wokół Krajowej Rady Sądownictwa nie ma sporu z Komisją Europejską - zapewniał dzisiaj rzecznik rządu. Wcześniej poinformował, że doszło do porozumienia zespołów negocjacyjnych ze strony Polski i Komisji Europejskiej ws. KPO.

Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=97367468

Rzecznik rządu Piotr Müller został dzisiaj zapytany, czy czwartkowy wybór 15 sędziów - członków KRS nie zaostrzy sporu z Komisją Europejską ws. praworządności.

- Wokół KRS nie ma sporu z Komisją Europejską, przynajmniej nic mi nie wiadomo na ten temat, żeby KE stawiała jakiekolwiek formalne warunki np. w Krajowym Planie Odbudowy w tym względzie

 - powiedział Müller.

- To udowadnia fakt, że nasze zespoły negocjacyjne doszły już w tej chwili do porozumienia w ramach treści "kamieni milowych" i w tej chwili przechodzimy już tylko do finalnej, formalnej akceptacji przez Komisję Europejską, cieszę się, że te formalne negocjacje się zakończyły - poinformował.

Podkreślił, że "Polska ma prawo, tak jak każdy inny kraj Unii Europejskiej, wybierać swoje organy konstytucyjne w procedurach, które są przewidziane prawem krajowym".

- UE nie ma kompetencji w zakresie wyboru członków KRS i to jest naturalne, tak samo jak jest Niemczech, Hiszpanii czy innych krajach - mówił rzecznik.

Sejm głosami przede wszystkim klubu PiS i posłów Kukiz'15 wybrał w czwartek 15 sędziów na członków KRS. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem - klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

Obecny wybór sędziowskich członków Rady był drugim dokonywanym w tej procedurze przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwszego wyboru 15 sędziów do KRS Sejm poprzedniej kadencji dokonał 6 marca 2018 r. Reforma procedury wyłaniania sędziów do KRS była i jest krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego i polityków. Ich zdaniem, zmiana sposobu wyboru sędziów - członków KRS doprowadziła do m.in. braku niezależności tej Rady od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Organizacja KRS jest też jednym z przedmiotów sporu polskiego rządu z instytucjami europejskimi.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo