Z OSTATNIEJ CHWILI

UE - Ambasador Sadoś: spodziewamy się przyjęcia kolejnego pakietu sankcji UE wobec Rosji w piątek wieczorem • • •

Premier wspomina Witolda Pileckiego: „Jego życie to definicja bohaterstwa"

W Kancelarii Premiera jest pewne wyjątkowe miejsce poświęcone wielkiemu bohaterowi, który dziś obchodzi 121 urodziny - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, przypominając o rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki
ipn.gov.pl

"Gdy któryś ze światowych przywódców przyjeżdża z pierwszą wizytą na Aleje Ujazdowskie, zapraszam go pod tę tablicę i opowiadam niesamowitą historię Witolda Pileckiego"

- napisał.

"Człowieka, którego życie i odwaga stanowią definicję bohaterstwa i patriotyzmu XX wieku"

- podkreślił premier.

"Chwała i cześć Rotmistrzowi!"

- zakończył swój wpis Mateusz Morawiecki.

Witold Pilecki - kim był?

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.

Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#rotmistrz Witold Pilecki #Mateusz Morawiecki #Polska

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo