19. festiwal Millennium Docs Against Gravity wystartował. Zainaugurował go pokaz "Terytorium"

Pokaz dokumentalnego thrillera "Terytorium" w reż. Alexa Pritza o sytuacji w brazylijskiej Amazonii zainaugurował w czwartek wieczorem 19. festiwal Millennium Docs Against Gravity. Wydarzenie zawita do ośmiu miast i potrwa do 22 maja. Część online odbędzie się w dniach 24 maja - 5 czerwca.

materiały prasowe,

Podczas uroczystości otwarcia dyrektor festiwalu MDAG Artur Liebhart przypomniał, że hasło tegorocznej odsłony wydarzenia to "Rethink Everything". "Agresja rosyjska na Ukrainę postawiła przed nami wszystkimi niezwykłe, epokowe wyzwania. Przed każdym z nas, przed instytucjami społeczno-politycznymi, kulturalnymi, w tym również przed festiwalami filmowymi. Można by zadać trochę niezręczne dzisiaj pytanie, komu jest potrzebny festiwal filmowy w przyfrontowym kraju? Bo przecież my tu w Polsce jesteśmy trzecim, czwartym frontem tej wojny. W nazwie festiwal filmowy jest zawarty pierwiastek święta sztuki filmowej. Co więc w przyfrontowym kraju festiwal filmowy powinien celebrować?" - zapytał.

Zdaniem Liebharta festiwal filmowy w czasach wojennych "powinien bardziej łączyć niż dzielić" i "zachęcać do wnikliwej analizy rzeczywistości".

"Mógłby zaprosić do przestrzeni medytacji nad światem, w którym jedynie zmiana jest pewnością. Mógłby również pomóc nam w wymyśleniu się na nowo zarówno w wymiarze osobistym, jak i zbiorowym. Jestem głęboko przekonany, że razem ze wspaniałym zespołem udało nam się stworzyć taki właśnie program zarówno filmowy, jak i wydarzeń 19. edycji Millennium Docs Against Gravity, na który państwa niniejszym zapraszam"

- podkreślił.

W czwartkowy wieczór publiczność zgromadzona w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obejrzała "Terytorium", czyli pełnometrażowy debiut Alexa Pritza. To opowieść o sytuacji w brazylijskiej Amazonii, gdzie plemię Uru-eu-wau-wau musi zmierzyć się z osadnikami, farmerami i poszukiwaczami minerałów, którzy stopniowo ich osaczają. Zapowiadając film, Pritz zaznaczył, że został on "zrobiony z wielką miłością".

"Opowiada o ziemi, o oporze i o inwazji. Są takie inwazje, które wydarzają się w jedną noc, a są też takie, które trwają całe wieki. Bardzo się cieszę, że możemy go tutaj pokazać, ale też cieszę się, że będę mógł oglądać inne filmy, zwłaszcza te polskie"

- stwierdził.

Producentka filmu, Sigrid Dyekjaer, zwróciła się do przyjaciół z Ukrainy.

"Jesteśmy w sytuacji wojennej. Wojna toczy się bardzo blisko Polski. Jednym z elementów tej wojny jest tak naprawdę kradzież ziemi, więc w pewnym sensie ten film - który będziemy oglądać - ma związek z tym, co się teraz dzieje"

- podsumowała.

19. festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 13-22 maja w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Lublinie i Bydgoszczy oraz od 24 maja do 5 czerwca online. W programie znalazło się łącznie 170 tytułów, wśród nich "Instagramowa rodzina" Susanne Reginy Meures, "Mięso przyszłości" Liz Marshall, "Zaginiony Leonardo" Andreasa Koefoeda, "W poszukiwaniu nieśmiertelności" Stephana Bergmanna i "Nothing Compares" Kathryn Ferguson.

W konkursie głównym zaprezentowanych zostanie 14 dokumentów, m.in. "Babi Jar. Konteksty" Siergieja Łoźnicy, "Młody Platon" Declana McGratha i Neasy Ni Chianain, "Anioły z Sindżaru" Hanny Polak, "Pisklaki" Lidii Dudy oraz "Lombard" Łukasza Kowalskiego. Nowością będą konkurs filmów krótkometrażowych i konkurs filmów dla młodej widowni. Publiczność festiwalowa będzie mogła oglądać dokumenty również w sekcjach pozakonkursowych: Love stories, Zanim dorośniesz, Oblicza Dalekiego Wschodu, Nauka nas uratuje i Archiwa przyszłości.

W ramach retrospektyw wyświetlone zostaną filmy amerykańskiej intelektualistki Susan Sontag, wśród nich "Ziemie obiecane", "Czekając na Godota... w Sarajewie", "Zwiedzanie bez przewodnika", "Duet dla kanibali" oraz "Brat Carl". Bohaterem kolejnej retrospektywy będzie amerykański reżyser filmów eksperymentalnych i dokumentów Bill Morrison, który pojawi się na festiwalu.

 

Więcej informacji o wydarzeniu, w tym pełny program, można znaleźć pod adresem: http://mdag.pl/. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo