O niskich cenach będziemy mogli tylko pomarzyć? Ekspert zapowiada, kiedy nastąpi szczyt inflacji

Od dłuższego czasu świat zmaga się ze skutkami wysokiej inflacji. W sklepach płacimy coraz więcej, a produktów kupujemy tyle samo, co wcześniej. Jak się okazuje, szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec. Informację przekazał ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/jarmoluk

Dziś Główny Urząd Statystyczny poda informację o wskaźniku inflacji w kwietniu. Według wstępnego szacunku, dokonanego przez GUS na koniec poprzedniego miesiąca, inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. W marcu wskaźnik wyniósł 11 proc.

„Oczekujemy, że piątkowy odczyt inflacji wyniesie 12,3 proc., a więc będzie taki, jak we wstępnym szacunku GUS. Nie widzimy powodów, aby odczyt miał się zmienić”

– ocenił ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Dodał, że obecnie głównym czynnikiem napędzającym wzrost inflacji są ceny żywności.

„Obecnie, co widać w danych wstępnych, kluczowym czynnikiem dla wzrostu inflacji, są ceny żywności, w drugiej kolejności na wskaźnik wpływają ceny energii, czyli gazu, ogrzewania oraz elektryczności, a trzeci element to wzrost inflacji bazowej”

– powiedział Kamil Pastor.

Kiedy możemy spodziewać się szczytu inflacji?

Według prognoz banku PKO BP, wkrótce inflacja osiągnie swój szczyt w tym roku.

„Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom ok. 13 proc. Powodem, dla którego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, są ceny paliw. Chodzi o to, że wkrótce zacznie wygasać efekt wysokiej zeszłorocznej bazy na cenach paliw, który podbija inflację. I nawet jeśli ceny paliw utrzymają się na wysokim, obecnym poziomie lub nieco wzrosną, to ze względu na coraz niższe dynamiki roczne, inflacja będzie się obniżać”

– powiedział ekonomista banku PKO BP. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#inflacja #Polska #ekonomia

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo