Prezydent rusza do Estonii. Temat rozmów: Ukraina w UE

Prezydent Andrzej Duda złoży w piątek wizytę roboczą w Republice Estońskiej, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Alarem Karisem i premier Kają Kallas o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej - powiedział prezydencki minister Jakub Kumoch.

Andrzej Duda
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Głównym tematem rozmów Andrzeja Dudy z prezydentem i premier Estonii ma być kwestia "przyznania statusu kandydata (do UE) Ukrainie

- powiedział Kumoch podczas briefingu przed wylotem prezydenta.

Kolejnym tematem ma być kwestia udzielania dalszej pomocy humanitarnej i militarnej Ukrainie. "Polska i Estonia są głównymi motorami europejskiej pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy" - powiedział.

Kumoch przypomniał, że przywódcy państw Europy Środkowej będą w "najbliższych dniach i tygodniach" przekonywać przywódców krajów zachodu UE do tego, aby ci byli "odważni, jeśli chodzi o kwestie przyznania statusu kandydata Ukrainie" - dodał.

Prezydencki minister zapowiedział także w ramach najbliższego corocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos specjalne wydarzenie, które - jak mówił - "jest tak sformułowane, aby prezydent mógł wystąpić przed jak największa liczbą partnerów z Zachodu i powiedzieć im, o co tak na prawdę chodzi w członkostwie Ukrainy i dlaczego Ukrainy w UE nie należy się bać".

W środę po spotkaniu w Bratysławie z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą prezydent Duda zapowiedział wspólne działania w celu jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #Andrzej Duda

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo