Prace komisji ws. projektu o SN - w przyszłym tygodniu

Sejmowa komisja sprawiedliwości w przyszłym tygodniu będzie kontynuować prace w sprawie zmiany przepisów dotyczących Sądu Najwyższego - poinformował szef komisji Marek Ast. Dodał, że dokładny termin posiedzenia zostanie ogłoszony w ciągu dnia.

pixabay

Sejmowa komisja sprawiedliwości w czwartek miała kontynuować posiedzenie w sprawie zmiany przepisów dotyczących Sądu Najwyższego, posiedzenie to zostało jednak odwołane.

Ast podkreślił, że przenosi posiedzenie na przyszły tydzień. Według niego, jest trochę mało czasu do głosowań, które odbędą się w czwartek w Sejmie. "Byłoby to znowu tak na łapu capu zrobione, a tak na spokojnie w przyszłym tygodniu będziemy kontynuować te prace" - powiedział szef komisji.

Dodał, że jeszcze dokładnego terminu posiedzenia nie wyznaczył. "W ciągu dnia ten termin po konsultacjach będzie ogłoszony, ale wstępnie w przyszłym tygodniu, być może na początku tygodnia będą wznowione prace" - zaznaczył Ast.

W środę komisja przez ponad cztery godziny pracowała nad projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. Komisja od początku kwietnia pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Komisja omawia poszczególne punkty prezydenckiego projektu.

Na razie komisja jest przy 20. punkcie spośród blisko 80 zmian przepisów, które zawiera ten projekt. Środowe posiedzenie poświęcone było głównie omawianiu zawartego w projekcie prezydenta "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dającego każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności mogłaby złożyć strona lub uczestnik postępowania.

Projekt prezydenta zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo