Straż Graniczna na srebrnej monecie kolekcjonerskiej

Od 11 maja będzie można kupić srebrną monetą kolekcjonerską z wizerunkiem Straży Granicznej o nominale 10 zł z okazji 30. rocznicy powołania tej formacji.

NBP
materiały prasowe

Do obiegu została wprowadzona srebrna moneta kolekcjonerska z wizerunkiem Straży Granicznej. Moneta o nominale 10 złotych ma upamiętniać trzydziestą rocznicę powołania SG.

"Straż Graniczna (SG) to umundurowana i uzbrojona formacja powołana do ochrony polskiej granicy. 16 maja 1991 r. objęła służbę na granicy Polski. Od 30 lat tego dnia obchodzone jest święto wszystkich funkcjonariuszy i pracowników SG"

- napisano.

NBP podało w informacji, że "Straż Graniczna w swoich działaniach sięga do chlubnych tradycji formacji granicznych tworzonych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.". "Ze szczególnym poważaniem kultywuje tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) (1924–1939), specjalnej organizacji wojskowej utworzonej w celu zapewnienia ochrony przed radziecką dywersją na Kresach Wschodnich, oraz Straży Granicznej (1928–1939), działającej na granicy zachodniej półwojskowej formacji, której funkcjonariusze z narażeniem życia zwalczali przemytnictwo podczas polsko-niemieckiej wojny celnej. 1 września 1939 r. żołnierze SG jako pierwsi stanęli do walki z niemieckim najeźdźcą, a 17 września żołnierze KOP walczyli z radzieckim agresorem"

- wymienia NBP.

Na rewersie monety umieszczono wizerunek funkcjonariuszy Straży Granicznej występujących w składzie pocztu sztandarowego ze sztandarem Komendy Głównej Straży Granicznej. Awers monety przedstawia funkcjonariusza Straży Granicznej z psem podczas patrolu.

Bank przekazał, że moneta zostanie wyemitowana w nakładzie "do 12 tys. sztuk" i będzie można ją nabyć w cenie 190 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

"Kolejna emisja jest zaplanowana na 23 maja 2022 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu monetę okolicznościową o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Zamek w Mosznej" - poinformował bank centralny

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#NBP #Bank centralny

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo