Trudne wyzwanie przed olsztyńskimi lekarzami

30 skomplikowanych, wysokospecjalistycznych, ratujących zdrowie i życie operacji zaplanowali na ten tydzień specjaliści z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej - podał Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

Facebook/Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Choć liczba operacji w tym tygodniu nie odbiega od średniej, to jednak będą to operacje w większości skomplikowane z zastosowaniem najnowocześniejszych technik, planowaniem wirtualnym i z użyciem indywidualnych implantów.

W ten sposób pracują aktualnie 2 zespoły lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek: jeden pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Dawida Larysza, kierownika Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży, a drugi pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka.

"W poniedziałek operację ratującą życie przeszedł nastolatek z guzem złośliwym szczęki. Wykonaliśmy mu resekcję i rekonstrukcję w oparciu o zespolenia mikronaczyniowe. Dzięki temu chłopiec ma szansę na długie lata życia w zdrowiu"

- podkreślił dr n. med. Krzysztof Dowgierd, kierownik Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi, który operował chłopca.

W najbliższych dniach w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbędą się kolejne zabiegi mikrorekonstrukcyjne u pacjentów z wadami twarzoczaszki, a także z chorobami onkologicznymi. Pomoc uzyskają również dzieci wymagające rekonstrukcji czaszki z powodu złożonych zespołów genetycznych z kraniosynostozami, a także pacjent z nowotworem sklepienia i podstawy czaszki.

Do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przyjeżdżają pacjenci z najdalszych zakątków kraju.

Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej jest przeznaczona dla pacjentów z problemami wymagającymi diagnostyki i leczenia zabiegowego w obrębie głowy i szyi pod nadzorem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów w tym neurochirurgów, chirurgów szczękowo-twarzowych, chirurgów stomatologicznych i chirurgów plastycznych.

Placówka specjalizuje się w leczeniu chorób rzadkich. Wprowadza i rozwija najnowocześniejsze metody leczenia, m.in. terapię komórkami macierzystymi czy rekonstrukcje małżowiny usznej, rekonstrukcje ubytków żuchwy przeszczepami z kości wraz z mikrozespoleniami naczyniowymi. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo