Ukraina w Unii Europejskiej? Szymański nie ma wątpliwości: „Spełnia kryteria traktatowe”

- Ukraina w oczywisty sposób spełnia kryteria traktatowe, by złożyć wniosek o członkostwo w UE - ocenił minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański. - Można się spodziewać, że Komisja Europejska przedstawi pozytywną rekomendację - dodał.

fot: Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Pod koniec lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do UE o niezwłoczne przyjęcie jego kraju do Wspólnoty w ramach nowej, specjalnej procedury akcesyjnej i podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii. Wniosek jest w trakcie procedowania.

Polskie rozmowy 

Posłowie i przedstawiciele rządu dyskutowali na posiedzeniu komisji ds. UE między innymi o postawie państw i instytucji europejskiej wobec chęci przystąpienia Ukrainy do wspólnoty europejskiej.

Szymański podkreślił, że Ukraina w oczywisty sposób spełnia kryteria traktatowe, by złożyć wniosek o członkostwo w UE. Wyjaśnił, że taki wniosek trafia do Komisji Europejskiej, która go szczegółowo ocenia, a następnie KE przedstawia rekomendację dla Rady UE.

- W tym momencie odpowiedzialność za dalszą część procesu przejmują przede wszystkim państwa członkowskie, z tego, co słyszymy dziś ze strony KE należy się spodziewać, że Komisja, oczywiście to będzie bardziej szczegółowe, może warunkowe, ale przedstawi pozytywną rekomendację

- powiedział Szymański.

Co z Bałkanami Zachodnimi? 

Nawiązując do planów i przebiegu procesu integracyjnego z krajami Bałkanów Zachodnich, powiedział, że widzimy wyraźnie, że niektórym państwom członkowskim jest bardzo łatwo znaleźć pretekst do tego, aby decyzje opóźniać lub ich nie podejmować.

- W przypadku Albanii, Macedonii Północnej te decyzje czekają bardzo wiele lat, pomimo ogromnych kosztów politycznych poniesionych w szczególności przez Macedonię

- zaznaczył Szymański.

Polityka rozszerzania 

Stwierdził, że "takie kunktatorstwo przynosi oczywiste negatywne konsekwencje i to nie dla państwa kandydującego, choć też, ale dla interesów strategicznych UE". - Nie chodzi o jakieś drogi na skróty, o jakieś przymykanie oczu (...) nikt w UE nie zgłasza postulatów, aby reguły, pewne warunkowości dot. rozszerzenia zmieniać, muszą obowiązywać te same reguły - podkreślił.

- Aby UE odgrywała większą rolę w świecie musi przede wszystkim umiejętnie korzystać z instrumentów, które już ma, nie potrzeba żadnych zmian. Potrzebna jest tylko i wyłącznie wola polityczna i zdolność do konfrontacji również, co się często zdarza, z własną opinią publiczną, która w niektórych państwach zachodnich jest całkowicie zdezinformowana co do procesu rozszerzenia

 - powiedział Szymański.

Zwrócił uwagę, że Polska od wielu lat podkreśla strategiczne znaczenie dla UE otwartej i ambitnej polityki rozszerzenia. - Nie uznamy jakiegokolwiek sztucznego pretekstu do tego, aby w tej sytuacji wobec Ukrainy nie robić nic  - powiedział Szymański.

Zasada jednomyślności 

Odpowiadając na pytania posłów komisji skomentował także postulat odejścia od zasady jednomyślności przy podejmowaniu niektórych decyzji w UE. Szymański wskazał, że co prawda zasada jednomyślności ma swoje ograniczenia, ale jej istotną zaletą jest "legitymizacja polityczna danej decyzji i niezdolność do permanentnego omijania, alienowania interesów mniejszości".

- Dla UE, tak jak ona dzisiaj wygląda, zbyt łatwe alienowanie interesów mniejszości na dłuższą metę może przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych, skutki w postaci dezintegracji. Tego byśmy nie chcieli, w związku z czym podchodzimy do tego postulatu nad wyraz ostrożnie, ponieważ to jest droga na skróty, która dzisiaj wydaje się niezwykle atrakcyjnym scenariuszem, ale jutro może przynosić efekty, których nie chcemy

- powiedział Szymański.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła w poniedziałek, że "zasada jednomyślności w głosowaniach dotyczących niektórych kluczowych obszarów po prostu nie ma już sensu". Przewodnicząca Komisji opowiedziała się za reformą Unii, w tym "w razie potrzeby" za zmianą traktatów.

 


Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo