Prezydent Słowacji złożyła propozycję Andrzejowi Dudzie. Chodzi o Ukrainę

- Zaproponowałam panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, abyśmy razem odwiedzili niektórych liderów krajów zachodnich, którzy mają bardziej wstrzemięźliwą postawę jeśli chodzi o status kandydacki w Unii Europejskiej dla Ukrainy - powiedziała podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z polskim prezydentem prezydent Słowacji, Zuzanna Czaputowa.

fot. Przemysław Keller/KPRP

Andrzej Duda składa w środę oficjalną wizytę na Słowacji, spotkał się m.in. z prezydent Zuzaną Czaputovą. Na wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że współpraca między Polską i Słowacją układa się bardzo dobrze.

- Cieszę się, że możemy nawzajem na siebie liczyć, bo ten trudny czas, w jakim się w tej chwili znaleźliśmy, znalazły się nasze kraje, nasze narody pokazuje właśnie, że możemy na siebie liczyć jako sąsiedzi. Współdziałamy ze sobą, współpracujemy, jesteśmy razem członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej, współpracujemy ze sobą w wielu formatach takich jak format Trójmorza - mówił prezydent Duda.

Podkreślił, że ta przyjaźń sąsiedzka procentuje w wielu obszarach jak np. bezpieczeństwo.

- Cieszę się, że już niedługo interkonektor gazowy nas połączy i dzięki temu bezie możliwe wzajemne zasilanie gazem, zarówno Polska będzie mogła przesyłać gaz na Słowację, jak i Słowacja będzie mogła w razie potrzeby przesyłać gaz do Polski

 - powiedział Andrzej Duda. 

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowacji, Zuzanną Czaputową, Andrzej Duda zwracał uwagę, że Polacy "doskonale wiedza, co znaczy rosyjski terror, rosyjska okupacja i śmierć z rosyjskiej ręki".

- Wiedzą również doskonale, co znaczy rosyjska propaganda i rosyjskie kłamstwo. Wiedzą doskonale, że jeżeli Rosjanie zaprzeczają zbrodniom, to jest praktycznie oczywiste, że ich tak naprawdę dokonali - mówił prezydent.

Podkreślił, że w Polsce stosunek do wojny w Ukrainie jest jednoznaczny - trzeba pomagać Ukraińcom uciekającym.

- Trzeba pomóc tym, którzy z Ukrainy uciekają chroniąc się przed śmiercią, chroniąc się przed wojną, przed gwałtem. Dlatego ponad 3 miliony 260 tysięcy ludzi z Ukrainy przekroczyło polską granicę. I ponad 2 miliony z nich, głównie kobiety i dzieci, są w tej chwili w Polsce - wskazał Duda.

Jak zaznaczył, Polska potrzebuje finansowego wsparcia ze strony Unii Europejskiej.

Powinny powstać specjalne fundusze, które powinny być przekazane proporcjonalnie do liczby uchodźców, którzy są w danym kraju. (...) Uważam, że wymaga tego zwykła uczciwość, także i w polityce, aby wreszcie było to zrealizowane. Oczekujemy tego od Unii Europejskiej, że ta polityka zostanie wreszcie wdrożona

 - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Słowacji podkreśliła, że zarówno jej kraj, jak i Polska, wspierają Ukrainę w jej staraniach o otrzymanie statusu kraju kandydującego do UE. Oceniła, że byłby "to bardzo ważny krok dla wsparcia Ukrainy i wzmocnienia pokoju w Europie".

- Zaproponowałam panu prezydentowi, abyśmy razem odwiedzili niektórych liderów krajów zachodnich, którzy mają bardziej wstrzemięźliwą postawę jeśli chodzi o status kandydacki w Unii Europejskiej dla Ukrainy

 - powiedziała Czaputova.

Polski prezydent poinformował, że przyjął propozycję, aby "podjąć swoistą misję lobbingu za Ukrainą wśród naszych koleżanek i kolegów w państwach Unii Europejskiej na Zachodzie Europy".

- Zwłaszcza tam, gdzie są wątpliwości, co do tego, czy Ukraina powinna szybko ten status kandydata dostać - zaznaczył Duda.

- My nie mamy żadnych wątpliwości, że (Ukraina) powinna ten status dostać jak najszybciej i będziemy się w różnych miejscach o to ubiegali, będziemy przekonywali do tego, aby Ukraina to poparcie zyskała - powiedział. 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo