Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 0:1 w 44. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Olivier Giroud • • •

Mateusz Morawiecki na Impact'22: „Uniezależnijmy się od ruskiej ropy i gazu”

"Jak mówi prezydent USA Joe Biden, 70 procent inflacji wywołała Rosja - wysokie ceny energii, wojna w Ukrainie. Mamy do czynienia z bezprecedensową inflacją właściwie w większości krajów świata" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu. Szef polskiego rządu zaapelował, aby "uniezależnić się od ruskiej ropy i gazu".

Premier Mateusz Morawiecki
https://twitter.com/PremierRP

Rekordowa inflacja na całym świecie

"Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową jeszcze z innego punktu widzenia - do pandemii, porwanych łańcuchów dostaw, inflacji dołożyły się jeszcze wyzwania geopolityczne" - mówił premier na poznańskiej konferencji. Jak zaznaczył szef rządu, format spotkania ma światowy wymiar, bo "wszystko co się wokół nas dzieje, muszą mieć światowy format". "Wyzwania są rzeczywiście bezprecedensowe" - uważa Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że w Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, a w Niemczech, we Francji, USA - najwyższa od 40 lat.

Także w Polsce, w moim kraju, inflacja jest najwyższa od ok. 20 lat. W jaki sposób musimy sobie z nią poradzić? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że państwa Europy Centralnej, które cały czas mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraje Zachodu, muszą pokazywać swoją równowagę

- powiedział premier.

"My w Polsce mamy dobrze zrównoważony system" - stwierdził. Dodał, że mamy dziś do czynienia z takim prowadzeniem polityki w Polsce, "który jest synchroniczny". "Z jednej strony polityka pieniężna, z drugiej - fiskalna, polityka regulacyjna, inwestycyjna i polityka w szerszym rozumieniu tego słowa: finansowa i gospodarcza" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Stop dla "ruskiej ropy i gazu"

Premier podkreślił, by w "możliwie maksymalnym stopniu" uniezależniać się od tych surowców, "które są w posiadaniu krajów agresywnych, barbarzyńskich".

Wskazał również, w jaki sposób zmierzać do tego celu.

Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie

 - mówił szef rządu.

"Uniezależnijmy się od ruskiej ropy, od ruskiego gazu, ale także od innych dostawców, którzy przecież bardzo drogo dzisiaj sprzedają nam Europejczykom i wszystkim na świecie swoje surowce"- apelował. "Bardzo często oni te surowce wykorzystują w złym celu" - dodał Morawiecki. Premier zaznaczył, że wielu w Zachodniej Europie marzyło się, że energia z Rosji będzie energią najtańszą. "Okazało się, że jest dokładnie odwrotnie" - dodał.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter

#Mateusz Morawiecki #Impact'22 #Ukraina #Rosja

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo