Rekordowo silne trzęsienie ziemi na Marsie. NASA o szczegółach

Lądownik NASA InSight zarejestrował najsilniejsze z dotychczasowych trzęsień ziemi na Marsie. Miało ono 5 stopni w skali Richtera i zostało uchwycone tydzień temu - 4 maja. Do tej pory maszyna zarejestrowała już ponad 1,3 tys. trzęsień ziemi na Czerwonej Planecie. Lądownik jest na Marsie już 3,5 roku.

Mars
pixabay.com/BrunoAlbino

Lądownik InSight został umieszczony na Marsie w listopadzie 2018 roku. Niedługo po tym zaczął badać Czerwoną Planetę. Wśród instrumentów maszyny znajduje się sejsmograf, który rejestruje aktywność sejsmiczną planety. NASA opublikowała informację, że kilka dni temu zarejestrowano najsilniejsze z nich.

InSight w zeszłym tygodniu zarejestrował najmocniejsze trzęsienie ziemi na Marsie, którego magnituda wyniosła około 5 stopni w skali Richtera. Najsilniejszy do tej pory wstrząs uchwycony na Czerwonej Planecie miał magnitudę na poziomie 4,2 stopnia.

Silniejszego wstrząsu na Marsie już nie będzie?

Naukowcy z NASA uważają, że to 5-stopniowe trzęsienie ziemi jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych, których można się spodziewać na Marsie. Dla porównania najsilniejsze wstrząsy na Ziemi osiągają magnitudę na poziomie 9,5 stopnia. Uczeni twierdzą, że na Czerwonej Planecie takich nie oczekują i w przeciwnym wypadku byłoby to wielką zagadką.

Lądownik InSight przebywa na Marsie od 3,5 roku i do tej pory przechwycił ponad 1,3 tys. wstrząsów sejsmicznych. NASA z czasem wydłużyła misję maszyny do grudnia 2022 r. Ta podstawowa zakończyła się półtora roku temu.

 


Źródło: niezalezna.pl, NASA, komputerswiat.pl

#Mars #trzęsienie ziemi #NASA

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo