Dziś wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

Dziś po południu zbierze się kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, a wieczorem odbędzie się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

- Biorąc pod uwagę ostatnie spięcia w Zjednoczonej Prawicy spodziewam się mocnego wystąpienia prezesa [Jarosława Kaczyńskiego]. Na pewno będzie nas mobilizował i podkreślał konieczność jedności w koalicji - powiedział Polskiej Agencji Prasowej jeden z polityków partii rządzącej.

Jak dodał jest ona konieczna, gdyż do wyborów parlamentarnych zostało już relatywnie niewiele czasu.

- Rok szybko zleci, więc musimy się już teraz wziąć do pracy, zaktywować nasze struktury, by po raz kolejny raz wygrać

 - stwierdził polityk.

- To pierwsze od bardzo dawna wyjazdowe posiedzenie klubu. Prezes Kaczyński zapewne nakreśli plany na kolejne miesiące - dodał inny poseł ZP.

W trakcie posiedzenia klubu, który odbędzie się w trakcie dwudniowego posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się w środę, zapewne zostanie poruszony temat wyboru Adama Glapińskiego na kolejną kadencję jako szefa NBP, a także kwestia zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Obecnie w Sejmie komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska.

Propozycja prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Zmiany dotyczące przede wszystkim Izby Dyscyplinarnej SN są elementem oczekiwanym przez Komisję Europejską w negocjacjach w sprawie uruchomienia środków dla Polski z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo