Zdecydowana większość Polaków chce ujawniania majątków małżonków polityków

Czy małżonkowie polityków powinni ujawniać czym dysponują? Aż 86 procent Polaków opowiada się za takim obowiązkiem – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu", opublikowanego w środowym wydaniu dziennika.

Andrzej i Agata Duda
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Gazeta zwraca uwagę, że "dzięki jawności majątków najważniejszych osób w państwie, w tym urzędników i parlamentarzystów, opinia publiczna może sprawdzić, ile zarobili pieniędzy i jakie były źródła tych dochodów".

"Co pewien czas do debaty publicznej wraca temat ujawniania majątków także przez osoby z otoczenia wybrańców narodu" – stwierdza.

"Czy małżonkowie polityków powinni składać oświadczenia majątkowe? Takie pytanie zadał respondentom Instytut Badań Pollster. Okazuje się, że 86 procent z nas jest za takim obowiązkiem" – czytamy. Z grafiki dołączonej do artykułu wynika, że przeciwnego zdania jest 5 proc. ankietowanych, a 9 proc. wybrało odpowiedź "nie wiem".

Politycy znają te oczekiwania obywateli, ale bronią się przed ich spełnieniem. Nie spodziewam się więc wprowadzenia takiego obowiązku przed najbliższymi wyborami

 – mówi socjolog Jarosław Flis. "I wolę nie wyrokować, czy ktoś to wprowadzi po wyborach. Nasza polityka jest nieprzewidywalna" – dodaje ekspert.

Sondaż przeprowadzono 27-28 kwietnia na próbie 1046 dorosłych Polaków.

 

Sonda
Wczytuję sondę...

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#sonda #majątki członków rodzin polityków

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo