Najnowszy numer „GP”: Agenci przy tupolewie. Ujawniamy szokującą przeszłość ludzi od remontu TU-154

W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 11 maja 2022 r. szczególnie polecamy tekst Grzegorza Wierzchołowskiego „Agenci przy tupolewie. Szokująca przeszłość ludzi od remontu Tu-154”. Będzie też o konflikcie o przywództwo w PO i czerwonych oligarchach i rosyjskich firmach w Polsce. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.

Gazeta Polska

Biznesmen zarejestrowany jako TW „Adolf”, w latach 80. redaktor ds. propagandy zagranicznej; pracownik reżimowej agencji, którego ojcem był absolwent stalinowskiego centrum wyszkolenia i oficer komunistycznego wywiadu; wojskowy, który w stanie wojennym studiował w Moskwie i należał do tzw. złotego funduszu komunistycznych oficerów; księgowy ITI w latach 80., zarejestrowany jako TW „Panda”; prawnik z komunistycznego MON, który w 1980 roku kończył Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu i „rozumiał potrzebę utrzymywania więzi ze Związkiem Radzieckim”; wreszcie należący do „złotego funduszu” generał, w latach 80. student sowieckich uczelni wojskowych, „wzorowo” wypełniający zadania specjalne w stanie wojennym, zarejestrowany jako tajny współpracownik WSW. To władze firmy MAW Telecom w czasie, gdy spółka ta skierowała rządowego tupolewa na remont do zakładów przyjaciół Władimira Putina.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.

Ponadto w numerze:

  • Zmierzch Tuska - konflikt o przywództwo w PO 

Odkąd Angela Merkel przestała pełnić stanowisko kanclerza Niemiec, zdecydowanie osłabła pozycja Donalda Tuska na arenie międzynarodowej. Z kolei dla milionów Polaków szef PO jest politykiem skompromitowanym i niewiarygodnym. Dostrzega to coraz większa część Platformy. Tusk wciąż jednak próbuje swoich sił w kraju. Jednocześnie do ofensywy politycznej w Platformie przechodzi Rafał Trzaskowski.
- więcej w tekście Huberta Kowalskiego.

  • Czerwoni oligarchowie - rosyjskie firmy w Polsce 

Rok temu Ośrodek Studiów Wschodnich wskazywał, że koncern Novatek, kontrolowany przez Gienadija Timczenko, kasjera Władimira Putina, dąży do uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu LNG.
- ujawnia Piotr Nisztor

  • Plaga pożarów w Rosji 

Wojna toczy się na Ukrainie, ale w ostatnich dniach równie często płonie Rosja. Niemal codziennie w kilkudziesięciu miejscach stają w ogniu składy z bronią, amunicją, fabryki, a nawet samochody pracowników FSB. Incydenty zbiegły się w czasie z gigantycznymi pożarami syberyjskich lasów, których nie ma kto opanować ze względu na udział służb w wojnie. – Dostrzegam dwa możliwe wytłumaczenia: aktywność ukraińskich służb i działania rosyjskiej mafii, by ukryć malwersacje finansowe. W Rosji przekręty z rozkradaniem majątku państwowego są na porządku dziennym. Teraz można je ukryć, zrzucając winę na dywersantów ukraińskich. Odpowiedź na to, co się tak naprawdę dzieje, jest mieszaniną dwóch składników – mówi „GP” prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
- więcej w tekście Grzegorza Wszołka

  • Papież Franciszek a Moskwa 

Wywiad z Ojcem Świętym, opublikowany 3 maja we włoskim dzienniku „Corriere della Sera”, odbił się szerokim echem na całym świecie. Był też mocno komentowany nad Wisłą. Co tak naprawdę powiedział papież włoskim dziennikarzom? I jak zostało to skomentowane na Ukrainie?
- analizę ostatnich wypowiedzi papieża Franciszka proponuje Tomasz Łysiak.

  • Decyzja, która może zmienić USA 

Jak wynika z bezprecedensowego wycieku opinii sędziego Samuela Alito, konserwatywna większość w amerykańskim Sądzie Najwyższym może być gotowa do odwrócenia precedensu Roe v. Wade, który na dekady zamknął publiczną debatę na temat dostępności aborcji w USA.
- czytamy w tekście Macieja Kożuszka.

  • Historia - katastrofy sterowców 

Kiedy człowiek zaczął śnić o lataniu? Czy w ciemnej jaskini, dusznej, lecz bezpiecznej, czy może pod rozgwieżdżonym niebem nad bezkresnym stepem, gdzie horda zbieraczy spała płytkim, czujnym snem? Przez całe wieki mądrość kapłanów i filozofów pouczała, że każde żywe stworzenie ma przypisane sobie miejsce w porządku świata, którego naruszanie jest niewskazane. Ikar, zachwycony wolnością lotu, wzniósł się zbyt śmiało, zbyt wysoko, zbyt blisko siedzib bogów, i został strącony. Ale marzenie o lataniu zakorzeniło się głęboko w ludzkiej duszy – rok po roku, stulecie po stuleciu próbowano dorównać ptakom, aż marzenie stało się rzeczywistością. Jednym z najwspanialszych powietrznych dzieł człowieka były sterowce, budzące podziw kruche giganty.
- więcej w tekście Tomasza Panfila.
 

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819
 

 

 


Źródło: niezależna.pl, Gazeta Polska

#Gazeta Polska

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo