Likwidacja WIBOR. Nowy system obniży odsetki o 1 mld zł

Szacujemy, że nowy system pozwoliłby obniżyć odsetki kredytowe w skali kraju o ponad 1 mld zł - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o zawarte w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom rozwiązanie, które ma zastąpić WIBOR.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Audypicx

Rzecznik rządu pytany był podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dotyczącej pomocy dla kredytobiorców o mechanizm, który miałby zastąpić WIBOR. Müller odpowiedział, że "byłby to nowy system, będący bazą do tego, by liczyć koszty kredytów".

- Szacujemy, że to pozwoliłoby obniżyć odsetki kredytowe w skali kraju o ponad 1 mld zł

 - poinformował. Dodał, że "szczegóły będą we wtorek przedstawione w projekcie", odnosząc się do rozwiązań zawartych w rządowym projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom.

Jak powiedział, jest to "bardzo szczegółowy mechanizm (...), który ma swoje niuanse i istotne znaczenie, jeśli chodzi o banki".

Podczas briefingu po spotkaniu premiera z szefami KNF i UOKiK oraz ministrami finansów i technologii ws. wsparcia kredytobiorców, Müller poinformował, że wśród tematów znalazła się też kwestia oprocentowania lokat.

- Dla tych, którzy chcieliby oszczędzać, a jednocześnie nie tracić na "putinflacji", będą mechanizmy, przygotowujemy je - powiedział rzecznik rządu. Wyjaśnił, że jeśli banki same nie będą podnosić oprocentowania lokat, będą stworzone "pewne mechanizmy, które skutecznie zachęcą banki do tego, by wysokość oprocentowania lokal była wyższa".

Dodał, że rząd dostaje pierwsze sygnały, przynajmniej z części sektora bankowego, że „refleksja dotycząca oprocentowania oszczędności przyjdzie samodzielnie”.

Pytany, jak rząd chce przymusić banki do podwyższenia oprocentowania lokat, Müller wyraził nadzieję, że "najpierw wystarczą zapowiedzi", a jeśli nie wystarczą, to rząd jest przygotowany na pewne rozwiązania regulacyjne.

- Nie chcę w tej chwili o nich mówić, bo nie są one publiczne - stwierdził rzecznik rządu.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo