Kamień w pralce. Bądź mądry przed szkodą!

Szarzenie czy brudzenie ubrań, niepokojące, stukające dźwięki - wszystko to może być pokłosiem kamienia w pralce. Problem może też dotykać nowego AGD, mimo przekonania, że sprzęt powinien bezproblemowo służyć przez lata. Posiadacze pralek albo już spotkali się z tym problemem, albo dopiero się spotkają - wyjątków nie ma. Warto zapobiegać pojawieniu się dużej ilości kamienia. Podpowiadamy co zrobić, jeśli taki się zbierze.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@bierfritze

Kamień w pralce pojawia się, gdy w parze spotykają się woda i grzałka. Ten sam problem dotyczyć może też czajnika. Fachowo, mowa o kamieniu kotłowym. To osad składający się w dużej mierze z węglanów wapnia oraz magnezu, jakie znajdują się w wodzie. Zwłaszcza w wodzie twardej, która nie jest zmiękczana przez żadne filtry. Po podgrzaniu wody dochodzi do reakcji chemicznej, wskutek której substancje te się rozkładają. Są trudne do rozpuszczenia więc wytrącają się w postaci osadu.

Kamień to prawdziwa zmora dla pralki. Osadza się na wielu elementach, podzespołach, ściankach wewnętrznych czy całym układzie, odpowiadającym za podgrzewanie wody. Długotrwałe nieusuwanie kamienia z pralki może skutkować uszkodzeniem konkretnych podzespołów. Zanim dojdzie do samego uszkodzenia, kamień osłabia działanie urządzenia, powodując straty cieplne, co w konsekwencji wpływa na większe zużycie prądu.

Kamień w pralce - jak sprawdzić?

Jeśli wiesz, że masz w domu twardą wodę, prawie na pewno w pralce osadził się kamień. Tym prędzej trzeba zająć się profilaktyką, by uniknąć niepotrzebnych kosztów w przyszłości - bliższej lub dalszej. Istnieje szereg sygnałów, które mogą wskazywać na kamień w pralce.

Do najczęstszych oznak kamienia w pralce należą:

  • Praca pralki głośniejsza niż zwykle – każda pralka w czasie pracy, zwłaszcza w trakcie wirowania, generuje hałas. Jedne pracują ciszej, drugie głośniej, to normalna praca urządzenia. Gdy dostrzeżesz jednak, że urządzenie pracuje głośniej niż zazwyczaj, może to zwiastować , że na najważniejszych podzespołach zaczął osadzać się kamień;
  • Skokowy wzrost zużycia prądu – pokłady kamienia na grzałce, drastycznie osłabiają jej efektywność. By ogrzać wodę do zadanej temperatury w danym programie, grzałka musi pracować dłużej. To z kolei wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Pralka to urządzenie prądożerne więc jeżeli zauważysz wzrost rachunków za prąd, pomyśl o odkamienianiu pralki;
  • Pralka sygnalizuje błąd – układ hydrostatyczny składa się z elektrycznych czujników oraz sterowników. Mają za zadanie kontrolować poziom wody w trakcie prania. Jeżeli gromadzi się na nich lub w ich okolicy kamień, odczyty są nieprawidłowe. W efekcie pralka może zgłaszać błędy lub usterki. Dotyczy to zarówno starszych, jak i bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Komunikat pojawi się albo na wyświetlaczu, albo zapali się lampka kontrolna;
  • Uszkodzenie innych podzespołów – kamień wewnątrz pralki może osadzić się wszędzie. W konsekwencji może uszkodzić takie elementy jak elektrozawór czy bęben. Przez to może dochodzić do szarzeń czy zabrudzeń ubrań. W dłuższej perspektywie występuje ryzyko poważnej usterki, której usunięcie często będzie bolesne dla domowego budżetu.

Usuwanie kamienia z pralki

Mając świadomość ryzyka, które niesie za sobą kamień w pralce, warto znać sposoby na pozbycie się osadu z wnętrza urządzenia. Nie wymaga to wielkiego nakładu pracy, a może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami.

Zanim sięgniesz po dedykowane do usuwania kamienia z pralki środki, wypróbuj domowe sposoby.

Świetnie sprawdzi się ocet. Ten skutecznie usuwa zabrudzenia, eliminuje też bakterie i grzyby. Jest niedrogi i dostępny w każdym sklepie z artykułami spożywczymi.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami:

  1. Upewnij się, że bęben jest pusty.
  2. Dwie szklanki octu wlej do pojemnika na proszek.
  3. Zadaj pralce najwyższą możliwą temperaturę wody i ustaw długi program piorący.

Po tak banalnej czynności, pralka powinna być odkamieniona. Minusem może być zapach, który przez pewien czas będzie utrzymywał się w pomieszczeniu.

Innym sposobem na odkamienianie pralki jest wykorzystanie sody oczyszczonej bądź kwasku cytrynowego. Jak w przypadku octu, produkty te także są tanie i ogólnodostępne. W przypadku sody, do pojemnika na proszek wsyp pół szklanki. Zaś w przypadku kwasku, wystarczy 1/3 szklanki. Reszta procedury pozostaje niezmienna.

Warto zapamiętać! Podczas czyszczenia i odkamieniania pralki, często pomija się szufladę pralki. Po miesiącach czy latach użytkowania, zbiera się tam brud, skamieniały proszek czy nawet grzyby. Wyjęcie jej z pralki nie sprawi problemu, a regularne mycie wspomoże pracę pralki.

 Źródło: neonet.pl, niezalezna.pl

 

#usuwania kamienia pralka #usuwania kamienia #kamień w pralce domowy sposoby #kamień w pralce

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo