Jak kupić obligacje skarbowe? Oszczędzanie bez ryzyka
W obliczu wysokiej inflacji i nisko oprocentowanych depozytów bankowych, coraz więcej z nas rozgląda się za możliwością ulokowania oszczędności. Gdy tych jest zbyt mało na zakup nieruchomości, ciekawym rozwiązaniem mogą być obligacje Skarbu Państwa. Obok racjonalnego oprocentowania, ryzyko utraty środków w jest niemal zerowe. Obligacjeskarbowe - oto, co należy o nich wiedzieć.


Obligacje skarbowe to papiery wartościowe, sprzedawane przez Ministra Finansów, który to szef resortu finansów występuje w roli reprezentanta Skarb Państwa. Sprzedając obligacje Skarbu Państwa, minister „pożycza” od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami (wykupić obligacje) w określonym czasie.
Jakie jest ryzyko obligacji skarbowych? Niewielkie, bo Skarb Państwa - występujący w roli dłużnika - jest jednocześnie gwarantem wykupu obligacji od nabywców i wypłacenia należnych odsetek. Odpowiada za te zobowiązania całym swoim majątkiem, dlatego obligacje skarbowe są traktowane jako najbezpieczniejsza forma oszczędzania. Ryzyko jest bliskie zeru, bo utrata środków z zakupu takich papierów wartościowych byłaby możliwa na okoliczność zniknięcia Polski z mapy.
Jakie obligacje skarbowe? Jest ich cała paleta. Odpowiednie dla siebie rozwiązanie znajdą potencjalni nabywcy, chcący oszczędzać krótko-, średnio- bądź długoterminowo.
Warto kupić obligacje Skarbu Państwa?
Obok wspomnianego już niemal zerowego ryzyka utraty oszczędności, zalet takiego lokowania środków jest więcej. Wymienić należy:
-
prostotę - obligacje skarbowe posiadają prostą konstrukcję, która nie wymaga wiedzy fachowej. Są łatwo dostępne (duża liczba punktów sprzedaży, zakup przez Internet lub telefon).
-
brak limitów kwotowych - oszczędzanie można rozpocząć już od kwoty 100 zł;
-
cena obligacji jest jednakowa niezależnie od wysokości przeznaczonych środków;
-
brak dodatkowych opłat i ukrytych prowizji;
-
brak konieczności zakupu dodatkowych produktów finansowych;
-
brak konieczności zakładania konta i ponoszenia kosztów jego utrzymania;
-
stałe preferencje dla posiadaczy wykupywanych obligacji.
Nie ma problemu z - wcześniejszym niż pierwotnie założono - zakończeniem oszczędzania. Nabywca może wycofać wpłacone wcześniej pieniądze (zwrócić dowolną liczbę posiadanych obligacji). Jest to tzw. przedterminowy wykup obligacji. W takim przypadku, wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość reguluje list emisyjny danej obligacji.
Jakie obligacje skarbowe warto kupić 2022?
Skarb Państwa oferuje różne rodzaje obligacji, umożliwiając w ten sposób wybór najbardziej dogodnej dla nabywcy formy oszczędzania. W ofercie znajdują się obligacje o oprocentowaniu stałym, zmiennym oraz opartym na inflacji.
Każda obligacja posiada swój symbol, określający rodzaj obligacji, miesiąc i rok wykupu. Tutaj przydatny będzie mini-słownik bieżącej oferty.
Przykładowo, dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (symbol DOS).
Obligacje dwuletnie sprzedawane w październiku 2021 r. to DOS1023, gdzie:
-
DOS to symbol obligacji (skrót od Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe),
-
10 - miesiąc wykupu (październik),
-
23 - rok wykupu (2023 r.).
W ofercie dostępne są obligacje trzymiesięczne, dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie oraz dziesięcioletnie. Dodatkowo, dla beneficjentów programu Rodzina 500 Plus, uruchomiono specjalne Rodzinne Obligacje Skarbowe.
Jak kupić obligacje skarbowe?
Obligacje można kupić:
Co warto podkreślić, nabywca obligacji lub pełnomocnik może dokonywać operacji związanych z obligacjami, w dowolnie wybranym oddziale PKO Banku Polskiego lub Punkcie Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP. Nie ma znaczenia miejsce zakupu obligacji.
Źródło: obligacjeskarbowe.pl, niezalezna.pl

