Dziś Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę Światowy Dzień Modlitw o Powołania. - Powołanie jest nie tyle wyborem sposobu życia, ale przyjęciem życia z Bogiem dla innych - mówi delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk.

pixabay.com/kisistvan77

Dzień Modlitw o Powołania obchodzony jest w IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza.

Papieskie orędzie na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania nosi tytuł "Powołani do budowania rodziny ludzkiej".

W Polsce niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem - "Posłani w pokoju Chrystusa".

- Powołanie jest nie tyle wyborem sposobu życia, którego kształt jest społecznie kojarzony, ale przyjęciem życia z Bogiem dla innych

 - powiedział delegat KEP ds. powołań biskup radomski, Marek Solarczyk

Podkreślił, że według Kościoła katolickiego miejscem szczególnego spotkania z Jezusem dla człowieka wierzącego jest każda eucharystia, w czasie której Bóg ofiarowuje nam swoje życia.

- Msza św. jest centrum życia Kościoła, bo ona buduje naszą wiarę i ona umacnia naszą jedność z Bogiem, stąd tak ważne, aby młodzi uczestniczyli w eucharystii - powiedział hierarcha. Zaznaczył, że na tej drodze rozwoju wiary ważną rolę odgrywają - rodzina, Kościół oraz wspólnota rówieśnicza.

Delegat KEP ds. powołań podkreślił, że potrzebna jest stała troska dorosłych o przekazywanie wiary młodemu pokoleniu i wspieranie go na drodze dojrzewania, aby z odpowiedzialnością weszło w dorosłe życia, podejmując obowiązki swojego stanu.

- To zakłada m.in. towarzyszenie młodym na różnych etapach ich życia, aby mogli dobrze odczytać, rozeznać swoje osobiste powołanie i na nie odpowiedzieć - powiedział biskup.

Wskazał, że "niezwykle cenne jest doświadczenie wspólnoty, w której młody człowiek może być sobą i która go wspiera świadectwem życia i modlitwą". Ocenił, że "czas pandemii oraz wojna w Ukrainie są okazją dla młodych do głębszej refleksji na sensem swojego życia, nad miejscem w nim wiary w Boga czy służby drugiemu".

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS, zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów. 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo