Z OSTATNIEJ CHWILI

Ambasador Sadoś: państwa unijne osiągnęły polityczne porozumienie ws. ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji • • •

Fala przemocy w Niemczech. W ciągu roku ponad 350 ataków na tle rasistowskim i antysemickim

Dziennik "Welt" przekazał zatrważające dane na temat przemocy w Niemczech. Według statystyk centrum doradztwa dla ofiar prawicowej, rasistowskiej i antysemickiej przemocy Reachout w Berlinie prawie każdego dnia dochodzi do ataku lub groźby na tle rasistowskim. W ubiegłym roku naliczono 353 takie akty.

N/z fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

Liczba zarejestrowanych aktów rasizmu, homofobii i antysemityzmu utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat, przeważnie jest to od 300 do 400 przypadków - poinformowała poradnia Reachout.

Większość z nich wiązała się z uszkodzeniem ciała. Największa część przestępstw (219 przypadków, 60 procent) została popełniona z pobudek rasistowskich. 47 aktów skierowanych było przeciwko homoseksualistom lub transseksualistom, a 24 przypadki miały charakter antysemicki.

Najwięcej ataków odnotowano w dzielnicach Mitte (61) i Friedrichshain-Kreuzberg (55). Kolejne miejsca przypadły na: Neukoelln (36), Pankow (35), Lichtenberg (32), Charlottenburg-Wilmersdorf (26) i Tempelhof-Schoeneberg (23).

Częstym miejscem przestępstw były ulice i place, ale także przystanki autobusowe, dworce kolejowe i środki komunikacji miejskiej, a także okolice miejsca zamieszkania.

Reachout zbiera dane z raportów policyjnych, doniesień medialnych oraz relacji świadków i ofiar. Czynnikiem decydującym o rejestracji jest percepcja ofiary, a nie kwalifikacja prawna jako przestępstwa z użyciem przemocy - pisze "Welt".

 

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo