Nie będzie obchodów 9 maja w Warszawie. Ambasada Rosji niezadowolona z reakcji MSZ

Rosyjska ambasada wydała oświadczenie, w którym poinformowała, ze rezygnuje z organizacji obchodów 9 maja. Wyraźnie zaznaczono w komunikacie niezadowolenie z reakcji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Ambasada Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej z głęboką przykrością informuje, że MSZ Rzeczypospolitej Polskiej "nie rekomendowało" przeprowadzenia ceremonii złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie 9 maja - przekazała ambasada Rosji w Polsce.

Ambasada Rosji w Polsce
By Wistula - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16249795

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski napisał dziś w mediach społecznościowych, że ambasada Rosji chce uczcić 9 maja w Warszawie i zwróciła się do MSZ o wsparcie.

"Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej - powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie"

- napisał Trzaskowski.

Tymczasem wbrew narracji prezydenta Warszawy MSZ zdążyło już odpowiedzieć na pismo ambasady.

"MSZ RP nie planował udzielać Ambasadzie Federacji Rosyjskiej wsparcia i takiego wsparcia nie udzieli. W odpowiedzi na notę - przekazaliśmy Ambasadzie Rosji nasze negatywne stanowisko. Uprzejmie też informuje pana prezydenta, że MSZ RP nie jest organem władnym do zakazywania uroczystości na terenie Warszawy. W przypadkach prawem przewidzianych może to zrobić prezydent Miasta Warszawy"

- odpowiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej 'nie rekomendowało' przeprowadzenia ceremonii"

Odpowiedź MSZ najwyraźniej dotarła do ambasady, która wydała w tej sprawie komunikat.

"Ambasada Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej z głęboką przykrością informuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej "nie rekomendowało" przeprowadzenia ceremonii złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie (ul. Żwirki i Wigury) oraz akcji "Nieśmiertelny Pułk" w dniu 9 maja 2022 r."

- napisali rosyjscy dyplomaci. 

Dodano, że polski MSZ w swoim stanowisku powołał się na fakt, że organizacja wydarzenia przez Rosję jest związana z agresją Rosji na Ukrainę, a dodatkowo jest sprzeczna z polskim Kodeksem Karnym, a dokładniej z zapisami o "publicznym nawoływaniu do wszczęcia wojny napastniczej" i "propagowaniu faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju". 

Dalej kremlowscy dyplomaci utyskują, że polski MSZ w ten sposób odniósł się do obchodów "rocznicy Zwycięstwa nad faszyzmem". Dodano też, że... "dzięki temu dziś istnieje Państwo Polskie". 

"W związku z tym, żeby nie narażać jej uczestników spośród obywateli polskich i rodaków rosyjskich na zagrożenie ich bezpieczeństwa i ryzyko prześladowań pod fałszywymi pretekstami, rosyjska placówka dyplomatyczna postanowiła tym razem zrezygnować z ceremonii składania wieńców i kwiatów oraz akcji "Nieśmiertelny Pułk" w trybie tradycyjnym"

- poinformowała placówka.

 

 


Źródło: poland.mid.ru, niezalezna.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo