Ciekawostki turystyczne: Zespół pałacowy w Dąbrowie Niemodlińskiej

Historia pałacu sięga aż do XVII wieku. Pół renesansowy pałac, został zbudowany na zlecenie jednego z najstarszych rodów śląskich. Jego budowa zaczęła się w 1615 roku, a skończyła w 1617 – i przez kolejne 125 lat był on własnością rodu Tschetschau.

Pałac w Dąbrowie
SuperGlob; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Dąbrowa Niemodlińska to niewielka wieś licząca 1100 mieszkańców, położona 11 kilometrów na zachód od Opola, tuż na skraju Borów Niemodlińskich.

W latach 1894-97 pałac został przebudowany w stylu neorenesansowym. Z wcześniejszej budowli pozostało jedno skrzydło i wieża wjazdowa. W 1939 roku pałac za długi został przejęty przez wierzycieli. W 1945 roku pałac rozszabrowała Armia Czerwona.

Następnie mieściły się w nim magazyny. W 1975 r. pałac wraz z parkiem przejęła Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Opolu. Centralną część obiektu stanowi dziedziniec wraz z ciekawie zdobionymi krużgankami. Uwagę zwracają także specjalnie "kręcone" kominy. W sali balowej zachowana dekoracja stiukowa. Obecnie obiekt należący do Uniwersytetu Opolskiego.

Trwają prace koncepcyjne nad zaadaptowaniem obiektu na Opolskie Centrum Biznesu, realizowany przy współudziale urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego - miejsca organizacji spotkań i konferencji o tematyce biznesowej. Pałac jest najważniejszym zabytkiem wsi. Kartusz z hrabiowskim herbem Hochbergów znajduje się w kamiennej balustradzie balkonu nad wejściem w wieży oraz herb podstawowy Hochbergów nad wejściem od strony parku, przy czworobocznej narożnej wieży (od wschodu).

Park, o powierzchni przeszło 20 ha otacza pałac, pierwotna wielkość obszaru parkowego została mocno ograniczona.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Pałac w Dąbrowie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo