Polska prowadzi dialog z Niemcami ws. dywersyfikacji ropy

Prowadzimy z Niemcami intensywny dialog w sprawie działań, które mogłyby wesprzeć stronę niemiecką w zwiększeniu niezależności od ropy rosyjskiej - poinformowała na konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.

Anna Moskwa
twitter.com/MKiS_GOV_PL screen

Jak przypomniała minister, w Niemczech rosyjską ropę przerabia rafineria w Schwedt, należąca do rosyjskiej spółki Rosnieft. Natomiast rafineria w Gdańsku przetwarza ropę na potrzeby innej niemieckiej rafinerii - w Leuna.

"Prowadzimy techniczne rozmowy na temat integracji procesu rafinacji po obu stronach"

- wyjaśniła minister Moskwa. Jak podkreśliła, potrzebna jest integracja dostaw, rodzajów ropy, optymalizacji procesów w portach. Tak aby Niemcy dostały od strony polskiej taki wsparcie, jakiego oczekują - dodała. "To jest bardzo duże zadanie techniczne (...), robimy wspólnie z Niemcami duże ćwiczenia co zrobić, aby te procesy przyspieszyć" - zaznaczyła.

"Na szczęście po naszej stronie jesteśmy gotowi na wiele gatunków ropy i tą gotowością będziemy się dzielić ze stroną niemiecką"

- zaznaczyła minister.

Pod koniec kwietnia minister Moskwa oraz minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck omawiali sposoby pełnego wykorzystania istniejącej już infrastruktury oraz dodatkowymi środkami na zwiększenie dostaw ropy naftowej do polskich i niemieckich rafinerii. Tematem tamtego spotkania były też możliwość współpracy w celu zapewnienia odpowiednich dostaw produktów naftowych w przypadku unijnego embarga na rosyjską ropę i produkty naftowe.

W ramach szóstego pakietu sankcji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu ropy naftowej z Rosji w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca roku. W piątek premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w ich obecnej formie, określając propozycje KE mianem "bomby atomowej zrzuconej na węgierską gospodarkę".

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo