72. rocznica urodzin Zbigniewa Wodeckiego. Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający artystę

Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający wokalistę, multiinstrumentalistę i kompozytora Zbigniewa Wodeckiego. Znaczek trafił do obiegu w piątek, w 72. rocznicę urodzin artysty.

youtube.com/printscreen

Jak poinformowała Poczta Polska w komunikacie przesłanym PAP, "na znaczku przedstawiono postać Zbigniewa Wodeckiego ze skrzypcami – jednym z trzech instrumentów, na których grał – i autografem artysty".

"Nasz najnowszy znaczek emisji 'Gwiazdy polskiej muzyki', poświęcony postaci i talentowi Zbigniewa Wodeckiego, jest kontynuacją zapoczątkowanej w ubiegłym roku serii, która zyskała duże uznanie w oczach naszych klientów. I tym razem bohater znaczka jest powszechnie znanym i bardzo lubianym muzykiem i wokalistą. Kto w Polsce nie zna 'Pszczółki Mai', 'Zacznij od Bacha', 'Izoldy' czy choćby 'Chałup'? Mam nadzieję, że nasz znaczek przyczyni się do powiększenia i tak bardzo licznego grona wielbicieli talentu Zbigniewa Wodeckiego"

– powiedział wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek, cytowany w komunikacie.

Poczta Polska poinformowała również, że prezentacja znaczka, przygotowana wspólnie z Fundacją im. Zbigniewa Wodeckiego, odbędzie się podczas GALI „WODECKI UROCZYSTY" - Wodecki Twist Festival 2022.

"To wydarzenie, które po raz piąty zgromadzi przyjaciół i sympatyków twórczości Zbigniewa Wodeckiego z wielu grup wiekowych. W tym roku odbywa się ono stacjonarnie – 11 czerwca w ICE Congress Centre w Krakowie, a nie za pośrednictwem Internetu, jak to miało miejsce w poprzednich latach"

- przekazała.

Jak czytamy, "na scenie zadeklarowała już swoją obecność Alicja Majewska, Ania Rusowicz, Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski, Andrzej Lampert, Joanna Kulig, Maciej Musiałowski, Natalia Szroeder i Maciej Maleńczuk oraz Sound'n'Grace".

"Podczas gali można będzie wysłuchać ciekawych aranżacji najsłynniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego, zagranych pod batutą i przewodnictwem dyrygenta Tomka Szymusia. Poprzednie, wysoko ocenione edycje wydarzenia, okazały się prawdziwym muzycznym hitem"

- napisano.

Zbigniew Wodecki (ur. 6 maja 1950 r.), multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista zmarł 22 maja 2017 r. Miał 67 lat. Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista. Autor i wykonawca takich przebojów, jak "Zacznij od Bacha", "Chałupy", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Opowiadaj mi tak"; znany był też z wykonania piosenki o "Pszczółce Mai". Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko i Ewa Bem.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo