Potrzeba pieniędzy, technologii, ekspertów. Zełenski: Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy

- Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy. Wszystko co zniszczyła wojna zostanie odbudowane - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wzywamy kraje, żeby objęły swoim patronatem te gałęzie gospodarki Ukrainy, które ucierpiały przez wojnę - dodał i wskazał: Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym.

Facebook.com/MinistryofDefence.UA

Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywa się Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy mająca na celu zebranie funduszy dla ogarniętego wojną kraju. Inicjatorami konferencji są premierzy Polski i Szwecji, Mateusz Morawiecki i Magdalena Andersson, a partnerami wydarzenia jest przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Prezydent Ukrainy łącząc się zdalnie z uczestnikami konferencji podkreślił, że spotkanie w tym formacie ma pokazać, że Ukraina i cały świat jednoczy się we wspólnym celu. "Nasz kontynent jest zjednoczony, miliony osób na całym świecie wspiera nas w tym, żeby tyrania przegrała" - powiedział Zełenski.

Jak mówił, siły ukraińskiej obrony walczą, ale jak zakończy się wojna zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy, ale także od wsparcia, zarówno humanitarnego jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych.

Prezydent Ukrainy poinformował, że przygotowywany jest plan odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. "Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych. Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości, które umożliwią nam przywrócenie normalnego życia" - powiedział Zełenski.

"Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy. Wszystko, co zniszczyła wojna zostanie odbudowane"

- podkreślił.

"Wzywamy kraje, żeby objęły sowim patronatem te gałęzie gospodarki Ukrainy, które ucierpiały przez wojnę" - dodał Zełenski.

- Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie została przygotowana jako wprowadzenie do zadania ciosu zjednoczonej Europie

- podkreślił.

Dodał, że większe zjednoczenie Europy "będzie dobrą odpowiedzią". "Nie liczymy tylko na same obietnice, ale oczekujemy konkretnych kroków. Wiem, że jesteśmy gotowi na te kroki i państwo również o tym wiedzą. Jestem przekonany, że większość z państwa jasno rozumie te uwarunkowania" - stwierdził prezydent Ukrainy.

Zełenski podziękował premierom Polski Mateuszowi Morawieckiemu i premier Szwecji Magdalenie Andersson za zorganizowanie konferencji. Wyraził również wdzięczność wobec przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen "za ich przywództwo, które sprawia, że Europa jest obrońcą wolności". "Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom konferencji za to, że z nami są i walczą, opowiadając się za wolnością dla milionów mieszkańców Europy. Nie tylko Ukraińców, ale wszystkich tych, którym może zagrażać tyrania. Jestem przekonany, że Europa pokaże dzisiaj swoją siłę" - podsumował. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo