Polska na drugim miejscu w kwestii pomocy Ukrainie. Co ze wsparciem dla naszego kraju?

Zdaniem szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, Polska powinna zostać objęta funduszem wsparcia dla krajów, które przyjęły uchodźców. Może być to dzisiejszym tematem rozmowy premiera RP z przewodniczącą KE. Również dziś, zostanie omówione dodatkowe wsparcie dla okupowanego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne
@CBA

W czwartek w formacie hybrydowym, na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz wirtualnie poprzez kanały streamingowe, odbędzie się High-Level International Donors’ Conference for Ukraine – Konferencja Donorów dla Ukrainy organizowana przez Polskę i Szwecję, we współpracy z Przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Dworczyk wyraził przekonanie, że dzisiejsze rozmowy, które odbędą się podczas konferencji będą "konstruktywne i efektywne".

Szef KPRM zapewnił, że podczas konferencji będzie mowa o dodatkowych środkach przeznaczonych na pomoc dla napadniętej przez Rosję Ukrainy. "Na pewno będzie mowa o koordynacji i efektywności, bo wiemy, że z tą efektywnością czasami są problemy" - ocenił.

Poinformował, że według obliczeń międzynarodowych organizacji, Polska jest drugim krajem pod względem wielkości pomocy przekazywanej Ukrainie.

"Mówimy nie tylko o wsparciu blisko 2 mln uchodźców, którzy są w Polsce, ale również tego wsparcia bezpośredniego trafiającego na Ukrainę dla uchodźców wewnętrznych, czyli pomocy żywnościowej, humanitarnej, budowy miasteczek kontenerowych właśnie dla Ukraińców, którzy muszą uciekać przed bombami rosyjskimi"

- zastrzegł.

Wsparcie dla pomagających

Pytany o fundusz wsparcia dla krajów, które przyjęły uchodźców, Dworczyk podkreślił, że "nie wyobraża sobie, żeby taki fundusz nie powstał".

"Oczywistym jest, że Polska powinna być beneficjantem tego budżetu"

- ocenił szef KPRM.

Zapewnił, że na bieżąco toczą się rozmowy w tej sprawie. "Pan premier Mateusz Morawiecki jest codziennie w kontakcie z liderami europejskimi" - mówił. Dodał, że przed rozpoczęciem konferencji donorów premier będzie rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.


Konferencja Donorów będzie platformą do złożenia deklaracji o dodatkowych funduszach przekazywanych Ukrainie za pośrednictwem Ukraine Flash Appeal i innych mechanizmów finansowania, a także do dyskusji na temat międzynarodowego wsparcia dla oporu ukraińskiego i długoterminowych potrzeb.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #pomoc dla uchodźców

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo