Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

"Prace Łukaszowców trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski". Minister Gliński podpisał stosowną umowę

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w środę w Syracuse w stanie Nowy Jork umowę w sprawie powrotu do Polski serii obrazów przedstawiających historię Polski autorstwa artystów z Bractwa św. Łukasza, które były wystawiane podczas Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

@kultura_gov_pl

Jak podkreślił wicepremier, to efekt wieloletnich starań ministerstwa.

"To wydarzenie szczególne dla polskiego dziedzictwa. Przez wiele lat różne środowiska i instytucje starały się uwrażliwiać na historię obrazów i makat z Le Moyne College, aby nie zostały zapomniane"

- powiedział Gliński podczas ceremonii podpisania umowy w Le Moyne College, uczelni, gdzie przez ostatnie dekady przechowywane były dzieła sztuki.

Obrazy przedstawiające siedem kluczowych scen z historii Polski były jednym z głównych elementów polskiego pawilonu Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Po wybuchu II wojny światowej pozostały w USA, a od 1958 roku były przechowywane w jezuickiej uczelni w Syracuse.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo