Maturzyści widzieli arkusze wcześniej? Szef CKE stanowczo: „Przecieku nie było"

Dzisiaj, z tego, co wiemy na tę chwilę, przecieku nie było - powiedział wieczorem w radiu RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Dodał, że CKE analizuje pod tym kątem media społecznościowe i serwis Google Trends.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szef CKE pytany był m.in. o to, czy w pierwszym dniu matury były przecieki.

"Dzisiaj, z tego, co wiemy na tę chwilę, przecieku nie było. Były oczywiście różnego rodzaju domysły, co tam (na maturze - red.) mogłoby się pojawić"

- powiedział dyrektor CKE.

"Natomiast widzimy po analizie tego, co się działo i w mediach społecznościowych, ale też sami analizujemy Google Trends, że o ile w ubiegłym roku pojawiały się pełne frazy z fragmentu wypracowania, co mogło wskazywać na to, że rzeczywiście gdzieś ktoś arkusz otworzył przed dozwolonym czasem, tak w tym roku pojawiały się tylko pewne hasła"

- zapewnił szef CKE.

Wiedzieli, o czym będą pisać?

Smolik dopytywany był o doniesienia różnych mediów, np. Spider's Web, które wskazywały na możliwy przeciek, bo w internecie przed rozpoczęciem matur pojawiały się zapytania "pan tadeusz tradycja".

"Analiza ruchu internetowego przez Google’a sugeruje, że mogło dojść do przecieku i część uczniów, głównie z województwa mazowieckiego, znała tematy z języka polskiego na maturę 2022. Sprawdzali odpowiedzi jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu"

- napisano w tym serwisie internetowym.

Uczniowie mieli dziś do wyboru napisanie rozprawki na temat: czym dla człowieka może być tradycja, na podstawie "Pana Tadeusza", lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, na podstawie "Nocy i dni", albo analizę wiersza Józefa Barana.

Szef CKE zapewnił w RMF FM, że te sugestie są sprawdzane.

"Natomiast możliwość sprawdzenia tego jest dosyć ograniczona, podobnie jak to było w ubiegłych latach - zgłosiliśmy sprawę na policję w ubiegłym roku i dwa lata temu. Czekamy na rozstrzygnięcie"

- poinformował Smolik.

Matura z języka polskiego

W środę ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia rozpoczęło tegoroczne matury obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego. Chęć przystąpienia do matury z języka polskiego – tak jak w latach ubiegłych – zadeklarowało też ok. 5480 absolwentów z wcześniejszych lat.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Centralna Komisja Egzaminacyjna #matura #matura 2022

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo