Święto Narodowe 3 maja. Antony Blinken wydał oświadczenie. „USA i Polska to partnerzy oraz przyjaciele"

Polacy obchodzą dziś Święto Narodowe 3 maja. To jeden z najważniejszych dni w historii Polski, ale i świata. W związku z tym, amerykański sekretarz stanu Antony Blinken wydał oświadczenie. "Polska pokazała przywództwo i hojność w obliczu kryzysu związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę, a kluczowe znaczenie partnerstwa USA i Polski jest dziś nadzwyczaj jasne" - brzmi jego fragment.

Antony Blinken
fot. U.S. Department of State from United States - Secretary Blinken Delivers Remarks to the Press, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115735644

Wielu polityków ze sceny międzynarodowej w tym szczególnym dla Polaków dniu - składa im najlepsze życzenia. 

Wcześniej informowaliśmy o tym, że premier Ukrainy - Denys Szmyhal we wpisie na Twitterze oznajmił:

"Prawa i wolności to wielki skarb ludzkości; dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację"

"Jesteśmy partnerami i przyjaciółmi"

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w komunikacie wydanym z okazji 231. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji napisał we wstępie: 

"W imieniu Stanów Zjednoczonych Ameryki gratuluję narodowi polskiemu obchodzonego 231. rocznicy podpisania pierwszej konstytucji."

W dalszej części komunikatu, amerykański polityk wspomniał, że Polska i Stany Zjednoczone są partnerami, przyjaciółmi, którzy pracują razem na rzecz poprawy bezpieczeństwa całego świata.

"Ponieważ Stany Zjednoczone i Polska stoją razem w obliczu rosyjskiej agresji, krytyczne znaczenie trwałego partnerstwa między naszymi dwoma narodami jest niezwykle jasne. Jako partnerzy, przyjaciele i członkowie NATO codziennie pracujemy razem na rzecz poprawy naszego zbiorowego bezpieczeństwa, wspólnego dobrobytu gospodarczego i wspólnych wartości demokratycznych. Jesteśmy wdzięczni za silne więzy przyjaźni i współpracy, nad którymi pracowaliśmy wspólnie przez wiele dziesięcioleci, na których dziś polega tak wielu."

Blinken wyraźnie podkreślił, że Amerykanie bardzo doceniają to, co Polacy robią dla napadniętego narodu ukraińskiego. 

"Jak zauważyłem podczas mojej marcowej wizyty w Warszawie, Polska odpowiedziała z wielką hojnością, przywództwem i zdecydowaniem w tym momencie kryzysu. Stany Zjednoczone bardzo doceniają niezłomne wsparcie Polski dla Ukrainy i ciepłe powitanie milionów niewinnych cywilów uciekających przed brutalnością rosyjskiej wojny z wyboru."

"Razem można więcej"

Amerykański sekretarz stanu oznajmił również, że Stany Zjednoczone liczą na dalszą współpracę z Polską. Jego zdaniem, działając razem można przeciwstawić się zbrodniczym działaniom Kremla. 

"W nadchodzącym roku Stany Zjednoczone oczekują dalszego rozwoju naszego partnerstwa, ponieważ nadal ściśle koordynujemy kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania oraz nasze wspólne zaangażowanie w rozwiązywanie regionalnych i globalnych wyzwań, w tym niesprowokowanej, niesprawiedliwej i z premedytacją wojny Putina."

- brzmi ostatnia część komunikatu.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, state.gov, PAP

#Polska #Stany Zjednoczone #Antony Blinken #Święto Narodowe 3 maja

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo