Prezydent RP: Losy Europy ważą się na równinach Ukrainy

"Losy naszego kontynentu ważą się dzisiaj na równinach Ukrainy" - stwierdził w tekście na łamach hiszpańskiego dziennika "El Mundo" Andrzej Duda. Prezydent zaapelował do solidarne i zdecydowane działania Europy.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zagrożenia ze strony Rosji państwa europejskie powinny zacząć działać w sposób solidarny oraz zdecydowany - napisał prezydent RP Andrzej Duda w tekście opublikowanym w poniedziałek na łamach hiszpańskiego dziennika "El Mundo".

Prezydent podkreślił, że pilną potrzebą jest udzielenie wsparcia broniącym się przed "zbrodniczą agresją" Ukraińcom.

"Potrzeba im sprzętu wojskowego oraz konsekwentnej gospodarczej presji na Rosję, aby osłabić jej machinę wojenną"

- napisał Duda. Zaznaczył, że "losy naszego kontynentu ważą się dzisiaj na równinach Ukrainy".

"Trwa tam niezwykle dramatyczna walka o bezpieczną przyszłość, wolność, tożsamość i dobre imię całej Europy. Czas na dyskusje już minął. Pora na solidarne, zdecydowane działanie" - podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił również uwagę na duże wsparcie, którego Polska od pierwszych chwil wojny udziela zarówno Ukrainie, jak i osobom uciekającym z tego kraju.

"Polskie władze, wolontariusze i miliony Polaków od pierwszych chwil wojny pomagają uciekinierom z płonącej Ukrainy. Pomagamy wrócić do domów obywatelom ponad 150 krajów świata. Na terytorium Polski przedostały się blisko 3 mln osób, z czego pozostały u nas blisko 2 mln. Są to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze"

- wyliczył Duda prosząc wspólnotę międzynarodową o pilne wsparcie finansowe dla Polski w związku z kryzysem migracyjnym.

Tekst polskiego prezydenta ukazał się w ramach najnowszej odsłony projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Banku Polskiego oraz Polskiej Agencji Prasowej

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Ukraina #Rosja #Polska

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo