Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Dera: „Za flagę biało-czerwoną ginęli nasi dziadowie. Dziś możemy być dumni, że żyjemy w wolnym kraju"

- Za flagę biało-czerwoną ginęli nasi dziadowie. Dziś możemy być dumni i radośni, że żyjemy w wolnym kraju. Te barwy powinny nas łączyć a nie dzielić. Takie jest główne przesłanie Święta Flagi Państwowej - mówił w Sygnałach Dnia Radiowej Jedynki Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

By Piotr Drabik from Poland - Flaga Polski, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115669183

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

"Muszę powiedzieć, że jest to jedno z piękniejszych świąt. Spójnik między 1 maja a 3 maja. Przypomnę, że to także Święto Polonii. Barwy narodowe to zewnętrzny wyraz patriotyzmu. Dla mnie szczególnym wzorcem są Stany Zjednoczone. Amerykanie są dumni ze swojej flagi i historii. Z roku na rok widzę coraz więcej polskich flag. To nie jest nacjonalizm. To jest tradycja, historia, wewnętrzne przekonanie i uzewnętrznienie tej radości, że Polska jest wolna. Za flagę biało-czerwoną ginęli nasi dziadowie. Dziś możemy być dumni i radośni, że żyjemy w wolnym kraju. Te barwy powinny nas łączyć a nie dzielić. Takie jest główne przesłanie Święta Flagi Państwowej"

- powiedział Andrzej Dera.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym 

W programie poruszono także kwestię nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Katarzyna Gójska przypomniała słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który powiedział, że Solidarna Polska poprze tę nowelizację pod warunkiem wyeliminowania błędów - przede wszystkim zapisów o teście bezstronności sędziów. Andrzeja Derę zapytano, czy prezydent jest gotowy do kompromisu i dyskusji odnośnie nowelizacji. 

"Stanowisko pana prezydenta jest mocno artykułowane od początku. Chodzi o rozwiązanie dwóch problemów. Przede wszystkim trzeba rozwiązać problem sądownictwa dyscyplinarnego. Sędziowie nie są karani. Orzeczenie Izby Dyscyplinarnej są podważane, przez co sędziowie łamiący prawo są bezkarni. Ten problem projekt ustawy rozwiązuje"

- oświadczył sekretarz stanu.  

"Jeśli chodzi o test bezstronności sędziów, to są propozycje, które kompleksowo rozwiązują problem polegający na podważaniu kompetencji nowych sędziów. Ten test ma rozwiązać tego rodzaju zastrzeżenia. To ma rozwiązać ten problem. Każdy sędzia powołany przez prezydenta jest sędzią pełnoprawnym. Tego nawet Komisja Europejska czy TSUE nie podważa"

- dodał. Dera podkreślił, że głównym celem nowelizacji jest odblokowanie środków z Funduszu Odbudowy przysługujących Polsce. 

 



Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

 

#Polska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo