Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezydent: "W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego" • • • Prezydent: w poniedziałek po szczycie NATO zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa • • •

Dajesz dziecku smartfon? Swój pierwszy telefon mają nawet 3-latki! 

W Polsce jesteśmy w światowej czołówce, jeżeli chodzi o dawanie smartfonów małym dzieciom. 42 proc. z nich dostaje smartfony w wieku 7-8 lat, a 2 proc. otrzymuje pierwszy smartfon, mając 3-4 lata – zwraca uwagę prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, psycholog Bogna Białecka.

Zdjęcie autorstwa Laura Stanley z Pexels

Robiliśmy badania wpływu nauki zdalnej na stan psychiczny dzieci. Po dwóch latach pandemii mamy wysyp depresji i problemów związanych z uzależnieniami, które są skutkiem długotrwałej izolacji społecznej i ciągłego kontaktu z ekranem.
- wyjaśnia ekspertka.

Według danych Instytutu NASK w czasie nauki zdalnej dzieci spędzały średnio 12 godzin dziennie przed ekranem komputera lub smartfona.

Nasze badania pokazywały, że jest to ok. 9 godzin dziennie. Podczas gdy wszystkie światowe stowarzyszenia pediatryczne i psychologiczne mówią, że dla nastolatka 3 godziny dziennie spędzone przed ekranem to maksimum, a dzieci mniejsze powinny przed nim spędzać maksymalnie godzinę dziennie.
- tłumaczy psycholog Bogna Białecka.

Jak się okazuje najpopularniejszym prezentem dla dziecka z okazji pierwszej komunii świętej od lat pozostaje smartfon. 

W Polsce jesteśmy w światowej czołówce, jeżeli chodzi o dawanie smartfonów małym dzieciom. W innych krajach dzieci dostają smartfony w szkole ponadpodstawowej. U nas 42 proc. dzieci dostaje smartfony w wieku 7-8 lat, a 2 proc. otrzymuje pierwszy smartfon, mając lat 3-4.
- zaznaczyła specjalistka.

Badania wielu naukowców, m.in. amerykańskiego psychiatry Roberta Spitzera czy psychologa Nicholasa Kardarasa, pokazują że „inwazja ekranów w życie małych dzieci pozostawia trwałe uszkodzenia rozwojowe”.

Nie namawiamy do tego, by całkowicie odcinać dziecko od technologii, bo tego nie da się całkowicie uniknąć. Można jednak zaczekać do 13. roku życia z daniem dziecku smartfona. To ten moment, w którym mózg dziecka jest na tyle dojrzały, by poradzić sobie z wyzwaniem, jakim jest smartfon w kieszeni.
- wyjaśnia Bogna Białecka.

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo