Z OSTATNIEJ CHWILI

AFP: wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Eva Kaili zatrzymana w związku z korupcją • • •

Nauczyciele dostaną podwyżki. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją Karty Nauczyciela, której projekt przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, od 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli zostanie zwiększone o 4,4 proc. Po odrzuceniu poprawek zgłoszonych przez Senat 28 kwietnia ustawa została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Prezydent RP Andrzej Duda
fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

W myśl zapisów znowelizowanej Karty Nauczyciela w okresie 1 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli zwiększy się o 4,4%. Nowe przepisy umożliwią także realizację podwyżek dla nauczycieli już od 1 maja – zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli umożliwi zwiększenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli i dodatków do wynagrodzeń.

Nauczyciele otrzymają  podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca br., z wyrównaniem od 1 maja 2022 r. Na ten cel subwencja oświatowa została zwiększona o 1 mld 671 mln 100 zł. Zaproponowane w ustawie środki będą pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na zmiany systemowe w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, w tym w finansowaniu zadań oświatowych.

Nowelizacja ustawy 28 kwietnia została podpisana przez Prezydenta i wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów w maju ruszają rządowe, a następnie parlamentarne prace dotyczące awansu nauczyciela. Zmiany te spowodują również kilkunastoprocentowe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli stażystów i kontraktowych.

 

 Źródło: niezalezna.pl, prezydent.pl

#Polska #Andrzej Duda #Karta Nauczyciela

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo