Co z płatnością Niemiec za rosyjski gaz w rublach? Minister finansów RFN: Nie będziemy szantażowani

"Chcę zwrócić się do Putina i oświadczyć jasno: nie pozwolimy się szantażować! Nie będziemy już płacić za rosyjski gaz w rublach" – powiedział w wywiadzie dla „WAZ” minister finansów Niemiec Christian Lindner. Nie wyklucza on jednak, że Rosja może odciąć i jego kraj od błękitnego paliwa.

Christian Lindner
Twitter/Federalne ministerstwo finansów

Christian Lindner (FDP) opowiedział się za pozbawieniem byłego kanclerza Gerharda Schroedera wsparcia ze strony państwa z powodu jego powiązań biznesowych z Rosją.

W najnowszym wywiadzie przypomniano, że Rosja odcięła dopływ gazu do dwóch krajów UE. Ministra zapytano czy taki sam los podzielą Niemcy

Chcemy się jak najszybciej usamodzielnić i robimy wszystko, co w naszej mocy, by nie dać się szantażować. Będziemy nadal płacić za dostawy gazu w euro i dolarach na podstawie umów. Ale kto może cokolwiek wykluczyć w przypadku Władimira Putina?

- powiedział Lindner.

Gazeta, powołując się na ekspertów, zauważa, że dla Niemiec przerwa w dostawie gazu oznaczałaby zniszczenie całej gospodarki. Zapytano Lindnera, czy w przypadku embarga rząd najpierw zająłby się ochroną przemysłu, czy gospodarstw domowych.

"Nie chcę tarzać się w scenariuszach katastrof. Ale jedno jest jasne: jest nie do pomyślenia, żeby w mieszkaniu babci było zimno. Dlatego nie powinna zaistnieć sytuacja, w której należałoby dokonać takiej oceny."

- odpowiedział polityk.

Minister dopytany czy Niemcy powinny w sytuacji kryzysowej płacić za gaz rublami i w ten sposób odpowiedzieć na żądanie Putina odpowiedział:

Nie. Nie damy się szantażować.

"Zwracając się do Putina, mówię wyraźnie: Nie damy się szantażować! W przyszłości nie będziemy też płacić za rosyjski gaz w rublach. Jedno jest pewne: robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej uniezależnić się od Rosji" – podał minister na Twitterze.

 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Niemcy #gaz #Rosja

Mateusz Święcicki,Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo