Daria Zawiałow, Ralph Kamiński i inni... Rozdano Fryderyki 2022

Daria Zawiałow, Ralph Kamiński, a także zespół Fisz Emade Tworzywo znaleźli się wśród laureatów tegorocznych nagród Akademii Fonograficznej. StatuetkiFryderyków wręczono podczas piątkowej uroczystej gali w szczecińskiej Netto Arenie.

instagram.com/fryderykfestiwal

Utworem roku został "I ciebie też, bardzo", powstały w ramach Męskiego Grania 2021 - Fryderykami uhonorowani zostali jego wykonawcy: Dawid Podsiadło (nieobecny na gali), Vito Bambino i Daria Zawiałow. Wokalistka odebrała także statuetkę dla artystki roku, a także w kategorii kompozytor/kompozytorka/team kompozytorski roku (wraz z Michałem Kushem).

Za artystę roku uznany został Ralph Kamiński, który Fryderyka odebrał także w kategorii album roku - piosenka poetycka i literacka za album "Kora".

Dwie nagrody Akademia Fonograficzna przyznała zespołowi Fisz Emade Tworzywo: w kategorii album roku - alternatywa (za "Ballady i Protesty") oraz w kategorii zespół/projekt artystyczny roku. Ponadto w kategorii autor/autorka/team autorski roku Fryderyka przyznano Bartkowi "Fiszowi" Waglewskiemu.

Fryderyka za album roku w kategorii pop otrzymała Sanah za album "Irenka". Pozostałymi albumami roku zostały: w kategorii rock/metal - "Szaroróżowe" zespołu Muchy, w kategorii hip hop - "Młody Matczak" Maty, w kategorii indie pop "Ciche dni" Kaśki Sochackiej. Artystka otrzymała także statuetkę za fonograficzny debiut roku.

Jazzowym albumem roku został "En attendant" Marcina Wasilewskiego i jego trio. Kompozytor został także uznany za jazzowego artystę roku. Fryderyka w kategorii fonograficzny debiut roku - jazz otrzymał Daniel Nosewicz.

Raper Miuosh i zespół Śląsk zostali uhonorowani statuetką za "Pieśni współczesne" - akademia uznała krążek za album roku w kategorii muzyka korzeni/blues. Albumem roku w kategorii elektronika został natomiast "4get" zespołu Rysy.

Wręczono także Złote Fryderyki, przyznane Henrykowi Miśkiewiczowi i zespołowi Republika, a także Jackowi "Budyniowi" Szymkiewiczowi. Tę ostatnią nagrodę odebrała żona i dzieci zmarłego 12 kwietnia br. artysty.

Nagrodę specjalną ZAIKSu otrzymał natomiast raper Sokół.

Nagrodę za teledysk roku otrzymali Monika Brodka i Przemek Dzienis za "Game Change", a Fryderyka w kategorii producent/producentka/team producencki roku przyznano ex aequo Hani Rani i Jakubowi Galińskiemu.

Fryderyki przyznawane są od 1994 roku w ponad 30 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Autorką wręczanej od 1998 roku statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Laureatów nagród wskazuje co roku Akademia Fonograficzna – powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,7 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Członkowie Akademii wskazują wówczas jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulegnie liczba zwycięzców.

Laureaci Złotych Fryderyków wybierani są zawsze jednogłośnie przez członków Rad Akademii poszczególnych sekcji.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo